ABD’de Ukrayna tasarısı: Kiev “ana müttefik” ilan edilirse ne değişecek?

ABD, Ukrayna’yı “NATO dışından ana müttefik” ilan etmek için bir kez daha düğmeye bastı. Ülkeyi “Rusya saldırganlığından korumayı” amaçladığı belirtilen tasarı onaylanırsa, ABD’den Ukrayna’ya daha fazla silah sevkiyatı yapılabilecek.

Bu haber 01 Haziran 2019 - 17:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ABD Temilciler Meclisi’nde sunulan yasa tasarısı, Ukrayna’nın “NATO üyesi olmayan ana müttefik” ilan edilmesini öngörüyor. ABD’nin bugün bu statüde tanıdığı 17 ülke bulunuyor.

ABD’de 2014 yılında da aynı tasarı gündeme gelmiş, ancak dönemin ABD Başkanı Barack Obama Ukrayna’nın “ana müttefik” olarak tanınması kararını onaylamamıştı.

ABD’nin Kiev Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, ABD Temsilciler Meclisi’nde sunulan tasarı nihai olarak onaylanırsa, Washington Ukrayna’nın “bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumaya yönelik” ülkeye daha fazla destek sağlayabilecek. Bu doğrultuda ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı silah sevkiyatına ilişkin prosedürler de basitleştirilecek.

Tasarıda ABD’nin Ukrayna’ya daha fazla silah sevkiyatı yapması, ‘Rusya’nın siber saldırılarına karşı koyma’ imkanlarını güçlendirmesi, böylece ülkenin savunma gücünü artırması teklif ediliyor.

ABD’nin Ukrayna’ya ek tanksavar ve hava savunma sistemleri göndermesi önerilen tasarıda, ülkenin “Rusya’nın saldırganlığına karşı koruma altına alınması” gerektiği belirtiliyor.

Ukrayna’da “demokratik değerlerin ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesinin”, “kamu sektöründe şeffaflığın ve yolsuzluklarla mücadelenin artırılmasının” sağlanması da tasarının hedefleri arasında sıralanıyor.

Hangi ülkeler ABD’nin “NATO dışından özel müttefiki”?

Wikipedia’da yer alan bilgiye göre, ABD’nin bu statüde (Major non-NATO ally) tanıdığı 17 ülke şöyle:

Afganistan
Arjantin
Avustralya
Bahreyn
Mısır
İsrail
Japonya
Ürdün
Kuveyt
Fas
Yeni Zelanda
Pakistan
Filipinler
Güney Kore
Tayvan (De facto)
Tayland
Tunus

1.6.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.