ABD: “Rusya-Ukrayna gerilimi artararsa Kiev için ek yardım paketi hazır”

ABD, Rusya ile Ukrayna arasında 2014 yılından beri devam eden askeri çatışma ve gerilimin artması durumunda Kiev hükümetine “ek yardım” gönderilebiceğini açıkladı.

Moskova ile Kiev yönetimleri arasındaki siyasi gerilim Kırım Yarımadası’nın 2014’te Rusya’ya ilhakı sonrası artmış, Ukrayna’nın doğu sınırındaki Donbas bölgesinde bazı sıcak çatışmalara neden olmuştu.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki konuyla ilgili yaptığı açıklamada daha önceden Ukrayna’ya 150 milyon dolarlık “güvenlik yardımı” yaptıklarını belirterek, olası bir gerginlik artışı için Kiev yönetimine gönderilmek üzere “ek yardım” paketi hazırladıklarını kaydetti.

Psaki, “Kongre’nin onayladığı yardım paketi Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi sayesinde Kiev yönetimine gönderildi. Başkan Joe Biden, Putin ile doğrudan görüşmesinde ABD’nin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediğini söylemişti. Ukrayna’ya yapılan askeri yardımın geciktirildiği fikri mantıksız. Daha önceden yadım gönderdik ve ek yardım paketimiz de hazır.” diye konuştu.

Politica: Biden yönetimi, Ukrayna’ya yardımı geciktirdi

ABD merkezli Politico gazetesi yayımladığı bir haberinde, Biden hükümetinin bahar mevsiminde Ukrayna’ya gönderilmesi planlanan ve içerisinde ağır silahların da olduğu askeri yardımı geçici olarak durdurduğunu iddia etmişti. Söz konusu haberde durdurulan yardım paketinin 100 milyon doları geçtiği belirtilmişti.

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz çarşamba günü İsviçre’nin Cenevre kentindeki zirvede bir araya gelmiş, iki ülke heyetleri yaklaşık 4 saat görüşmüştü.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov bir sonraki gün yaptığı açıklamada Cenevre’deki söz konusu ABD-Rusya zirvesinde Ukrayna sınırı yakınındaki Rus birliklerinin askeri hareketlerinden söz edildiğini, ancak Washington’un ağır bir suçlamada bulunmadığını söylemişti. (Euronews)

22.6.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.