ABD Büyükelçisi: “Kolomoyskiy’nin Zelenskiy üzerindeki etkisi düşündürücü”

ABD’nin Ukrayna’daki Büyükelçisi William Taylor, ünlü oligark İgor Kolomoyskiy’nin Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy üzerinde etki sahibi olduğunu iddia etti.

Ukrayna medyasında yer alan haberlere göre, ABD Kongresi’ne rapor sunan Büyükelçi Taylor, “Ukrayna’da yolsuzluklara bulaşan oligarklar çok büyük bir sorun. Bugün bir oligarkın Zelenskiy üzerindeki baskısı çok ciddi endişe yaratıyor” dedi.

“Kolomoyskiy’nin Ukrayna’daki etkisinin giderek arttığını” savunan ABD’li Büyükelçi, “Devlet Başkanı Zelenskiy’e ve ekibine bu sorunu birkaz kez doğrudan dile getirdim. ‘Bay Başkan, sizi Kolomoyskiy değil, halk seçti. Siz seçildiniz, ama Kolomoyskiy hükümetinizdeki etkisini artırıyor’ dedim” ifadelerinde bulundu.

Kolomoyskiy 5 yıl sonra kamu ihalesi kazandı

Bu arada ünlü oligark İgor Kolomoyskiy’nin sahibi olduğu Ukrtatnafta şirketinin, Ukrayna Devlet Demir Yolları işletmesinin 238,5 milyon grivnalık mazot alım ihalesini kazanması da ülkede gündeme geldi. Bu, Ukrtatnafta’nın 10 yıl sonra kazandığı ilk kamu ihalesi olurken, Kolomoyskiy ise, Dnipro ili valiliği yaptığı 2014 yılından bu yana ilk kez devletten ihale kazandı.

Kolomoysiy’nin, Zelenskiy’nin devlet başkanlığı seçim kampanyasının arkasındaki isim olduğu iddia edilmişti.

Ülkenin en zengin ve etkili kişilerinden biri olan Kolomoyskiy, Zelenskiy’nin eskiden yönettiği komedi programının ekrana geldiği 1+1 kanalının sahibi.

Kolomoyskiy’nin dönüşü: Zelenskiy seçilince 2 yıl sonra ülkeye geri geldi

8.11.2019

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.