Colin’s Ukrayna’da büyüyor: “Türk ürünleri artık ‘kalite’ ile anılıyor”

Türkiye’nin dünya markası olmayı başaran şirketlerinden Colin’s, uzun yıllardır faaliyet gösterdiği Ukrayna’da da büyümeyi sürdürüyor. Hazır giyim sektöründe ülkede liderler arasında yer alan ve “en iyi marka” ödülünü dört yıldır kaptırmayan Colin’s, önümüzdeki dönemde hayata geçireceği yeni projelerle Ukrayna pazarındaki yerini sağlamlaştırmaya hazırlanıyor. Colin’s Ukrayna Satış Operasyonları Direktörü Volkan Peker, TUİD WEB’in sorularını yanıtladı:

 

Sizi tanıyabilir miyiz? Ne kadar süredir Colin’s’te görev yapıyorsunuz?

Ticaret ve hizmet sektörüyle iştigal olan bir ailenin içinde büyüdüm. Aslen Manisa, Alaşehirliyim. Üniversite öğrenimimi tamamladıktan sonra kısa bir süre gümrükleme firmasının ihracat departmanında görev yaptım. 2006 yılının sonlarında ticaret yapmak ve Rusça öğrenmek için Belarus’a gitmeye karar verdim. Minsk Yabancı Diller Üniversitesi’nde Rus Dili eğitimi alarak, çeşitli iş kollarında çalıştım.

2009 yılında Eroğlu Holding bünyesinde bulunan perakende hazır giyim markası Colin’s‘te çalışmaya başladım. Belarus ve Rusya ’da bölge müdürlükleri pozisyonlarında görev yaptım. 2014 yılı nisan ayında Ukrayna Perakende Satış Müdürü olarak göreve geldim. 2017 yılı itibariyla da Ukrayna Satış Operasyonları Direktörü olarak çalışıyorum. Colin’s bünyesinde dokuz yıldır ekip arkadaşlarımla hizmet veriyorum.

Colin’s bugün Ukrayna pazarında hangi konumda? Ülke genelinde kaç mağazanız bulunuyor?

Bu sorunuza biraz daha geniş bir yelpazeden cevap vermek isterim. Bugün baktığımızda Colin’s 38 ülkede 600’ü aşkın mağazasıyla faaliyet gösteren ve bulunduğu bölgelerde müşterileri tarafından tercih edilen bir marka olmuştur. Başlıca faaliyet gösterdiği ülkeler Türkiye, Rusya, Ukrayna, Belarus, Romanya ve Gürcistan.

Ukrayna’da Colin’s, sektöründe yaklaşık 20 yılın üzerinde köklü bir geçmişe sahiptir. Markamız, mağaza sayısı, metrekare büyüklüğü ve pazardan almış olduğu ticari pay itibariyla sektörde en ön sıralarda yer almaktadır. Şu anda 29 şehirde, 21 bin metrekare kiralama alanı, 63 mağaza ve 700 personelimizle müşterilerimize hizmet veriyoruz. 2017 yıl sonu verilerine göre markamız 2 milyon üzerinde sadık müşteriye sahiptir. Aynı yıl sonu verilerine göre mağazalarımıza 12 milyon müşteri ziyareti gerçekleşmiştir.

2018 yılı şirketiniz açısından nasıl geçiyor? Ukrayna’da perakende sektörü ekonomik krizin etkilerinden tamamen sıyrılabildi mi?

2018 yılı birinci çeyreğe baktığımızda hazır giyim sektöründe pozitif yönde gelişmelerin sürdüğünü söyleyebiliriz. Ancak ilk çeyreğin sonlarına doğru olumsuz hava şartları sektörde kısa süreli bir ivme kaybettirse de havaların düzelmesiyle birlikte göstergeler pozitif yukarı yönlü bir tablo oluşturacaktır.

Ukrayna’nın krizin etkilerinden tamamen sıyrıldığını söylemek sanırım çok doğru bir açıklama olmaz. Özellikle 2014 yılında yaşanan ekonomik kriz ve siyasi olaylar piyasaları çok ciddi bir darboğazın eşiğine getirmişti. Döviz kurlarındaki artışlar, girdi maliyetlerinin çok ciddi artışı, TÜFE ve ÜFE üzerindeki ters yönlü olumsuz artışlar, halkın gelir seviyesinin ve tüketim faaliyetlerinin hissedilir bir şekilde düşmesine sebep olmuştur.

Ancak tüm bunlara karşın son dört yılda yapılan yapısal reformlarla, Avrupa’nın ve diğer ülkelerin ekonomik destekleri ile birlikte uzun kararlı bir ekonomik kalkınma maratonuna girildiğini görüyorum. Özellikle 2018 yılı nisan ayında Dünya Bankası’nın büyüme öngörülerinin yüzde 3,5 oranında olması, enflasyon rakamının yüde 10 seviyelerinde beklenmesi piyasaların geleceğe dair umut tohumlarını yeşertecektir. Bunun da piyasalarda olumlu yönde bir domino etkisi yaratacağına, kısa ve uzun vadede Ukrayna ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyorum.

Colin’s’in Ukrayna’da kısa ve orta vadeli hedefleri neler?

Colin’s olarak faaliyetlerimizi “Jean odaklı moda ürünleriyle gençlerin hayattan daha fazla keyif almalarını sağlama” misyonu çerçevesinde sürdürüyoruz. Bu misyon bağlamında tüm müşterilerimize keyifli ve mutlu bir alışveriş ortamı sunmaya çalışıyoruz.

Bu doğrultuda, 2018 yılında iki ayrı yeni projeyi hayata geçiriyoruz. Bu projelerin ilki, markamızın müşterileri ile ilişkilerini doğrudan ilgilendiren CRM (Customer Relationship Management) programıdır. Bu yenilenen program sayesinde müşteri portföyümüzü genişletmiş, müşterilerimize daha iyi bir hizmet sunarak, alışverişlerinde avantajlar sağlacakları bir platform oluşmuş olacağız. Projenin teknik altyapı sistemlerini tamamladıktan sonra mayıs ayında başlamayı planlıyoruz.

İkincisi ise Colin’s internet satış (e-ticaret) portalımızdır. Sizlerin de bildiği gibi hayatımıza teknolojinin girmesinin ardından dijital dünya da hızla gelişmeye başladı. Özellikle son 10 yılda çok büyük bir ivme kazanan e-ticaretin toplam ticaretten aldığı paylar gittikçe yükselmeye başladı. Şu anda bu pay Çin’de yüzde 18, ABD’de yüzde 17, Avrupa ülkelerinde yüzde 12, Türkiye’de yüzde 4, Ukrayna’da yüzde 2,1 seviyelerindedir. Bizler bu proje ile birlikte mağazamızın olmadığı yerlerdeki müşterilerimize de ürünlerimizi sunma fırsatı bulmuş olacağız.

Bununla birlikte mevcut mağazalarımızda yeni konsept yenileme çalışmalarımız sürüyor. Bu sene sonunda üç mağaza daha açmış olacağız. Farklı şehirlerde yeni lokasyon arama çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. 2020 yılına kadar yeni 10 mağaza daha açma planımız var. Ukrayna genelinde toplamda 75 nokta da mağazası olan bir marka olarak hizmet vermiş olacağız.

Colin’s’in Ukrayna’daki başarısının altında neler yatıyor?

Bu konuya verilecek çok yanıt var belki de ama en doğru yanıt, yapılan olumlu ve olumsuz deneyimleri iyi analiz etmesi ve buna uygun çıkaramları anında hayata geçirmesi, ekip çalışması, doğru iletişim, ortak sorumluluk anlayışı, verimli çalışmak ve bence en önemlisi işimizi severek yapmamızdır.

Biz yöneticiler olarak Colin’s global kültürü ve iş ahlakı gereği mağaza personelimizi, bizler için çalışandan öte, yaşamı paylaştığımız aile bireyleri olarak görüyoruz. Benim kanaatim şudur ki, ana temasında insan rolü olan bir işin başarılı olması, beşeri ilişkilere bağlıdır. Özellikle ekiplerimizle aramızdaki güç aralıklarını dar tutuyoruz. Bu da bizlerin başarı olanaklarını güçlendiriyor.

Ukrayna’da halkın Türk mallarına bakışını nasıl buluyorsunuz? Ürün ve firmalarımız pazarda yeteri kadar tanınıyor mu?

Özellikle alanım olması münasebetiyle söyleyebilirim ki, Ukrayna`da Türk ürünlerinin tekstil sektörü ve hazır giyimde kalite algısı oldukça yüksek. Ülkemiz birçok markanın üretim bahçesi haline gelmiş durumda. Bu sayede Türk ürünlerinin kalite ile birlikte anılması hem ülkemiz hem de Ukrayna’daki Türk ürünlerine duyulan itibarı arttırmaktadır.

Diğer sektörlere baktığımızda bugün Ukrayna’da 700’ün üzerinde Türk şirketi ve yatırımları bulunuyor. Türk Hava Yolları, Lifecell, Atlas Jet, Pegasus, Beko, Evyap, Dalgakıran, Adopen, Credit Europe Bank, Onur inşaat gibi ve daha sayamadığım birbirinden değerli birçok şirket ve KOBİ’ler pazarda itibarlı yerlere sahipler. Bu şirketler Türk ürünlerine duyulan önemi ve ihtiyacı bir kere daha ortaya koyuyor. Bunun dışında Ukrayna’da yabancı şirketlerde çalışan Türk yöneticiler de bireysel iş gücü sermaye kalitesinin önemini bizlere gösteriyor.

Ukrayna’da markalaşabilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor? Colin’s bunu nasıl başardı?

Sanırım bu konu bile başlı başına sayfalarca sürecek uzun bir konu. Ama ben bunu elimden geldiğince özetleyerek anlatmaya çalışayım.

Markalaşmak, bir ürün veya hizmetin bir isim altında vücut bularak karakter kazanmasıdır. Marka, ne kadar soyut bir anlam ifade etse de bir kişi veya bir şirket için yaşayan bir varlık olmalıdır. Burada önemli olan sizin markanıza kazandırmak istediğiniz değerler bütünlüğü, hedef kitlenize nasıl bir fayda sağlayacağınız ve nasıl bir katkıda bulanacağız ile doğru orantılıdır. Bu bağlamda uzun vadeli iş planları yaparak, finansal altyapı programları çerçevesinde oluşturulan bütçe disiplinini uygulama ve kararlılığı çok önemlidir. Buraya kadar olan her şey sizin markanız için kendinize kattıklarınızdır. Sonrasında yapmanız gereken bu ürün ve hizmeti müşterilerinize nasıl ulaştıracağınız ve bununla ilgili pazarlama, reklam ve müşteri ilişkileri gibi program ve çalışmalardır. Benim en çok değer verdiğim bu çalışma misyonunu uygulayacak, özveri ve değer katacak olan ekiplerinizdir.

Ukrayna’da markalaşabilmek için, pazar ve müşteri alışkanlıklarını çok iyi analiz etmek, buna uygun reklam ve pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmek önemlidir.

Colin’s bu noktada yukarıda belirttiğim konular ışığında Ukrayna’da son dört yılda üst üste “Retail Awards” en iyi hazır giyim markası ödülüeü layık görülmüştür. Bu ortak çalışmalarımızın olumlu sonuçları markamızın geleceğe olan ümitlerini arttırıyor, bir kere daha doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor.

Son dönemde yeni Türk markaları da Ukrayna pazarına girme hazırlığında. Sizce Ukrayna’da yatırım yapmak için şu an doğru zaman mı? Ukrayna hazır giyim sektörünün artı ve eksileri neler? Nasıl bir müşteri profili var?

Bu konudaki düşüncem, kendi sektöründe uzman ve tecrübe sahibi olan her marka ya da hizmet, Ukrayna’da kendisinin var olma ortamını muhakkak bulacaktır. Benim bundan önceki dönemlerde de ifade ettiğim gibi, yatırım kararı Ukrayna için her zaman doğruydu, şu anda ve gelecekte de doğru olacaktır. Ancak pazarın kendi içindeki risk faktörlerini iyi etüt etmek gerekiyor. Özellikle KOBİ yatırımlarında sektörü ve finansal alt yapıları iyi incelemenin öneminin büyük olduğuna inanıyorum.

Ukrayna için hazır giyim, ekonominin en önemli bir lokomotifi olmasa da piyasalar üzerinde aktif bir yere sahiptir. Yaşanan 2014 ekonomik kriz sonrasında hazır giyim sektörü yaralarını yavaş yavaş sarmaya başladı. Ekonomik göstergelerin iyileşmesiy, uluslararası markalar için Ukrayna’nın tekrar bir cazibe odağı haline gelmesini sağlamıştır. Ben bu girişimlerin sektöre olumlu bir etki ve kalite sağlayacağını düşünüyorum.

Ukraynalılar için hazır giyim alışverişi, yaşamın bir çok diğer önceliklerin önünde olması nedeniyle bu sektörü olumlu yönde sürekli canlı tutmayı sağlamıştır. Hazır giyim sektörünün en önemli sorunlarının başında yetişmiş personel sıkıntısını görüyorum diyebilirim. Biz bu noktada Ukrayna ofisimizde 150 metrekare bir alanda “COLİN’S ACADEMY” yi kurduk. Burada markamızın, satış ve müşteri hizmet kültürü eğitimlerini veriyoruz. Sadece 2017 yılında 2 bin 650 saat personelimize eğitim programı uyguladık.

Ukrayna’daki mağazalarımızı yılda yaklaşık 12 milyon ziyaret eden müşterilerimiz üzerinde yaptığımız analiz ve çalışmalar neticesinde, bilinçli alışveriş yapan, kaliteli ürün ve fashion algısı yüksek, yeniliklere çok açık bir müşteri profilinin mevcut olduğunu söyleyebilirim.

Türkiye ile Ukrayna bugün farklı alanlarda yakınlaşmayı sürdürüyor. İki ülkenin ilişkilerinin geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz?

Ukrayna 45 milyon nüfusu ile genç ve aktif bir nüfusa sahip deniz aşırı komşumuzdur. İlişkilerimiz uzun bir tarihe dayanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Türk-Ukrayna ortak tahinin en önemli olaylarından biri olan 1918 yılında imzalanan Brest-Litovsk anlaşması bağlamında düzenlenen seminerler bu ilişkiyi belgeler düzeydedir. Günümüzde de bu ilişkiler büyüyerek ve gelişerek daha iyi boyutlara ulaşacaktır. Son zamanlarda yapılan çalışmaları ve etkinlikleri inanılmaz gayretli ve verimli buluyorum. Devletimizin ve Büyükelçiliğimizin çalışmaları, DEİK, TUİD ve diğer derneklerin faaliyetleri hakikaten takdire şayan sonuçlar ortaya koyuyor. Özellikle Burak Pehlivan ve ekibini aktif ve özverili faaliyetlerinden dolayı tebrik ediyorum.

Son dönemdeki iki ülke arasındaki vize serbestliği de ilişkileri hem ticari hem de turizm açısından geliştirmiştir. 2017 yılında sadece ülkemize 1 milyon civarında turistin gelmesi ilişkilerimizin önemini ortaya koyuyor. Bunun yanında ekonomik alanda şu anda yapılan ikili görüşmeler, özellikle Serbest Ticaret Anlaşmasının altyapı görüşmeleri çok büyük bir önem taşıyor. Bu anlaşma özellikle hazır giyim sektörünü doğrudan olumlu yönde etkileyecektir. Ben bu ilişkilerin daha da geliştirileceğine ve ticaret hacmimizin 10 milyar dolar seviyelerinin üzerine çıkacağına inanıyorum.

Colin’s olarak Ukrayna’da planladığınız sosyal sorumluluk faaliyetleri ya da eğitim çalışmaları var mı?

Colin’s olarak bizler özellikle gençlerin organizasyonlarına destek olmaya çalışıyoruz. Örneğin son olarak, Ukraya’da yapılacak olan 2018 “Miss Ukrayna” güzellik yarışmasında ürünlerimizle destek ve katkıda bulunmaya çalıştık. Bunun yanında çeşitli üniversitelerde kariyer günleri toplantılarıyla bilgi ve tecrübelerimizi gençlerle paylaşıyoruz. İmkânlarımız ölçüsünde bu konulara bütçe ayırmaya çalışıyoruz.

Genç ve dinamik bir yöneticisiniz. Sizin bu temponuzun diğer şirket çalışanlarını da olumlu etkilediğini düşünüyor musunuz?

Bu konuda ünlü filozof Arthur Schopenhauer’un önemli bir sözünü burada dile getirmek isterim: “Birbirlerini en çok büyüleyenler, birbirlerini en çok tamamlayanlardır.”

Bu bahsettiğiniz özellikler aslında bizim tüm ekibimizin sahip olduğu ortak yetenekler. Bizler hareket kabiliyeti ve iç motivasyonu yüksek bir ekibiz. Sanırım markamızın genç yeteneklere sahip olması bizlerin işlerimizde daha proaktif ve başarılı olmamızı sağlıyor. Bizler ekip çalışmasına son derece değer veren ve önemseyen bir markayız. Özellikle kuşaklar arası değişimleri yakından takip ediyor, ekiplerimizi bu yönde motive ediyoruz. Çalışanlarını duyan ve dinleyen bir yönetici profiline sahibiz.

Son olarak Ukrayna’daki kişisel yaşantınızdan ve ilgi alanlarınızdan da biraz bahseder misiniz?

İşim gereği son derece aktif bir yaşamım var. Ukrayna’da neredeyse bulunmadığım şehri kalmadı diyebilirim. Tabii bunun yanında özellikle son beş yıldır aktif olarak farklı spor dallarıyla uğraşıyorum. Haftanın altı günü düzenli salon fitness programları, boks, bisiklet ve yüzme sporlarıyla uğraşıyorum. Salon fitness ve yüzmede uzmanlığım var. Son iki yıldır ulusal ve uluslararası cross yüzme organizasyonlarına katılıyorum. 2017 yılında Kiev- AquaMan ve İstanbul Boğaz Kıtalararası Yüzme Yarışına katıldım. İnşallah bu sene de Kiev-AquaMan (3,8km), İstanbul Boğaz Kıtalararası Yüzme Yarışı (6,9km) ve Odessa OceanMan (5km) uluslararası yarışlarına katılacağım.

Bunun dışında altın kuralım: Her gün konuştuğumdan daha fazla kitap okumaya gayret ediyorum. Özellikle psikoloji, teknoji, insan ve toplum bilimi alanlarında araştırmalar yapıyorum.

29.4.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.