Zelenskiy Türkiye’de: Gündemde neler var?

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek olan Ukraynalı lider, Türkiye-Ukrayna İş Forumu’na da katılacak. İşte gezinin beklenen gündem maddeleri ve programı:

Bu haber 07 Ağustos 2019 - 14:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Resmi ziyaret için 7-8 Ağustos tarihlerinde Türkiye’de bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek. Ukraynalı liderin, Türkiye’deki Ukrayna toplumunun ve Kırım Tatarlarının temsilcileri ile de görüşmesi bekleniyor. Zelenskiy’nin İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos ile de bir araya geleceği açıklandı.

Zelenskiy’nin İstanbul’da 8 Ağustosta düzenlenecek Türkiye – Ukrayna İş Forumu’na da katılacağı bildirildi.

Erdoğan davet etti

Cumhurbaşkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Zelenskiy Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye resmi ziyarette bulunuyor.

Görüşmenin gündemiyle ilgili bilgi verilen açıklamada, “Türkiye ve Ukrayna arasındaki ikili ilişkiler, tüm veçheleriyle gözden geçirilecek, işbirliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacaktır. Karadeniz bölgesinde barış ve istikrarın sağlanması dahil, bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulması da öngörülmektedir” denildi.

İki ülke arasında uzun yıllardır devam eden serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin ve Kırım Tatarlarıyla ilgili konuların da Zelenskiy-Erdoğan görüşmesinde gündeme gelmesi bekleniyor.

Ziyaretin programı

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan duyuruya göre, Zelenskiy’nin bugün saat 17.00’de Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde olması bekleniyor.

17.15’te Erdoğan ile Zelenskiy’nin baş başa görüşmesi, 18.15’te heyetler arası görüşme planlanıyor.

İki liderin 19.00’da ortak basın toplantısı düzenleyecekleri, 19.30’da da resmi akşam yemeğinde bir araya gelecekleri açıklandı.

Zelenskiy’nin yarın İstanbul’da temaslarda bulunması bekleniyor.

20 Mayıs 2019 tarihinde göreve başlayan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Türkiye’ye ilk kez resmi ziyarette bulunuyor.

ZELENSKİY’NİN ZİYARETİ ÖNCESİ UKRAYNA’DAN YORUMLAR: “ERDOĞAN’DAN ARABULUCULUK İSTEYEBİLİR”

7.8.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.