Ukrayna’da tarihi karar: Kilisenin bağımsızlığı ilan edildi

Ukrayna’nın, tüm kiliseleri tek bir çatı altında toplayarak Rusya’dan bağımsız Ortodoks Kilisesi kurma çabalarında sona gelindi.

Ukrayna’da Rusya’dan bağımsız ve birleşik bir Ortodoks Kilisesi kurulması kararı alındı.

Kiev’deki Ayasofya Katedrali’nde bugün Ukrayna’daki üç kiliseden din adamları ve Devlet Başkanı Poroşenko bağımsız kilisenin kuruluşunu ilan etti. Yapılan seçimde, yeni birleşik otosefal (özerk) kilisenin lideri olarak 39 yaşındaki Mitropolit Epifaniy seçildi.

Mitropolit Epifaniy’nin, kiliseye otosefallik tanıyan “tomos” adlı özel kararnameyi Fener Rum Patriği Bartholomeos’tan teslim almak için 6 Ocakta İstanbul’a gitmesi bekleniyor.

Kararı duyuran Poroşenko, “Bugün tarihe kutsal bir gün olarak geçecek. Bugün Rusya’dan nihai bağımsızlığın elde edildiği gün. Bu, Putin’siz ve Kirill’siz (Patrik) bir kilise” dedi.

Kiev’deki Ayasofya Katedrali’nde düzenlenen toplantıya, ülkedeki üç kilise olan Kiev Patrikhanesi Ortodoks Kilisesi, Otosefal Ortodoks Kilisesi ve Moskova Patrikhanesi Ortodoks Kilisesi’nden temsilciler katıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, toplantıda yaptığı açıklamada, bağımsız kilise konusunun Ukrayna’nın ulusal bağımsızlığını ilgilendirdiğini söyledi.

Poroşenko ile Fener Rum Patriği Bartholomeos arasında İstanbul’da iş birliği anlaşması imzalanmıştı.

Seçilen yeni kilise liderinin 6 Ocak 2019 tarihinde İstanbul’da Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi’ni ziyaret edeceği açıklandı.

Kiev’de toplantının yapıldığı katedralin önündeki Sofiyskaya Meydanı’nda binlerce kişi toplandı.

Kilise zirvesi nedeniyle Ukrayna genelinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

15.12.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.