Kırım’da okulda saldırı: 21 ölü! “Bir öğrenci sınıfa patlayıcı atıp, arkadaşlarını taradı”

Kırım’ın Kerç kentinde dün bir teknik lisede yaşanan silahlı saldırının şoku sürerken, ölü sayısının bu sabah 21’e yükseldiği açıklandı.

Yetkililer, 18 yaşındaki bir öğrencinin pompalı tüfekle okulda yaptığı saldırı sonucu 14 öğrencinin, aralarında öğretmenlerin de olduğu beş yetişkinin öldüğünü, saldırganın kendisinin de intihar ettiğini açıkladılar.

Rusya Soruşturma Komitesi’nden de saldırganın 4. sınıf öğrencisi Vladislav Roslyakov olduğu bilgisi geldi. Komite’ye göre, cesetler üzerinde yapılan incelemelerde ateşli silahla vurulmaları nedeniyle öldükleri tespit edildi. 21 öğrenci açılan ateşle ölürken, saldırgan son mermisiyle kendini vurup intihar etti.

Sputnik’in bildirdiği ilk haberlerde Kerç güvenlik güçleri arasından bir kaynağın patlamanın kantinde meydana geldiğini, ilk olasılık olarak gaz patlamasının değerlendirildiğini, ancak nedeninin kesin olarak bilinmediğini söylediği belirtilmişti.

Rossiya 24 televizyonuna konuşan bir kaynak, terör saldırısını düzenleyen kişinin kendini öldürdüğünü söyledi.

Yetkili, “Saldırgan kendisini vurdu. Okulun 4. sınıftan öğrencisiydi. Katilin cesedi ikinci kattaki kütüphanede bulundu” dedi.

Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko “Olayla ilgili tablodan yola çıkarsak bu genç okuldaki insanları vurdu ve kendini öldürdü. Bu doğrultuda, terör eylemi olarak açılan soruşturma, cinayet soruşturmasına dönüştürüldü” dedi.

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi’nden yetkililer ise olayda ne olduğu bilinmeyen bir patlayıcının kullanıldığını bildirdi.

Ruhsatlı, pompalı tüfekle katliam… Silah Türk malı

Bu arada Turkrus.com’un haberine göre, olayla ilgili soruşturma sürerken önemli ayrıntılar ortaya çıktı: Buna göre, saldırgan 4. sınıf öğrencisi Vladislav Roslyakov, eylül ayında resmi başvuruda bulunarak resmen silah ruhsatı almış. Uzmanlar, silah ruhsatı almanın Rusya’da çok zor olduğunu, psikyatri testi dahil pek çok doktor kontrolü gerektirdiğini, Roslyakov’un bu kadar kolay ruhsatı nasıl aldığının soru işareti olduğunu vurguluyor.

Rossiya 24 kanalında yayınlanan haberde, saldırganın kısa namlulu bir pompalı tüfek kullandığı, bunun Türk yapımı olduğu bildirildi.

Diğer bazı haberlerde ise, yine Türk malı olduğu belirtilen silahın internet mağazalarında 28 bin rubleden başlayan fiyatla kolayca satın alınabildiği vurgulandı.

Bu arada saldırının arkasındaki motif konusunda da farklı senaryolar ortaya atılıyor. Babasından ayrı, hastabkıcı olan annesiyle birlikte yaşayan gencin içine kapanık olduğu, kimseyle görüşmediği, silahlara ilgi duyduğu gibi haberler medyaya yansıdı. İlk haberlde Moskovski Komsomolets saldırnaın neo-Nazi olduğu iddialarını oratay atarken, daha sonra bu senaryo yalanlandı.

Bu arada saldırı sonrası hastanelere 50’ye yakın yaralının kaldırıldığı, bazı yaralılara, saldırganın hastabakıcı annesinin, bu durumdan haberdar olmadan müdahale ettiği de bir başka dramatik not olarak medyaya yansıdı.

18.10.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.