Güldere: “Kırım politikamız değişmedi, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz”

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, gündemdeki konularla ilgili UkraynaHayat’a özel açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Kırım’dan seçilen milletvekillerinin Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesiyle ilgili eleştirileri değerlendiren Güldere, “Bu konuda bizim duruşumuz aynı. İlhakı tanımadık, Kırım konusundaki politikamız değişmedi, Ukrayna’nın Kırım ve Donbass dahil toprak bütünlüğünü destekliyoruz” dedi.

Kırım’dan seçilen Rusya Parlamentosu milletvekillerinin geçen hafta İstanbul’da bir ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmeleri konusundaki eleştirilere değinen Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, “Bu görüşmeyle ilgili basında yoğun haberler ve spekülasyonlar çıktığını ben de gördüm. Bu konu hakkında Ukrayna makamlarıyla Ankara’da ve Kiev’de görüşmelerimiz oldu. Kendilerine uygun şekilde bilgilendirme yapıldı. Çok taraflı bir toplantı mahallinde bir araya gelinme hadisesinden yola çıkılarak, ‘Türkiye’nin Kırım politikası değişmiştir, ilhakı tanımama konusundaki duruşu esnemiştir’ gibi yorumların yapılması doğru olmaz” dedi.

Bu konu nedeniyle Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasıyla ilgili de bilgi veren Güldere, “Türkiye, ilhakı tanımadığını 2014 Mart’ında ne kadar açık söylediyse, bugün de bu konuda aynı şekilde net. Duruşumuz aynı. İlhakı tanımadık, Kırım konusundaki politikamız değişmedi, Ukrayna’nın Kırım ve Donbass dahil toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Kırım Tatar liderliği de bu konudan duydukları hassasiyeti dile getirdiler. Biz de kendilerine (Ukrayna Dışişleri’ne) gerekli şekilde bilgilendirmeyi yaptık” diye konuştu.

“BARIŞ PINARI HAREKATIYLA İLGİLİ MANİPÜLASYON VAR”

Kiev Büyükelçiliği önünde bir grubun Barış Pınarı Harekatı ile ilgili protesto gösterileri düzenlemesini değerlendiren Büyükelçi, şunları söyledi:

“Barış Pınarı Harekatı ile ilgili maalesef uluslararası basında çok manipülatif haberler çıkıyor. Ukrayna basınında da genellikle Batı’dan alınan bu haberler üzerinden konunun okunduğunu üzülerek izliyoruz. Biz bu konuda sosyal medya üzerinden bilgilendirme yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca önümüzdeki günlerde ben de Ukrayna medyasında bu konuyla ilgili pozisyonumuzu izah edecek birkaç mülakat yapacağım.

“VATANDAŞLARIMIZ PROVOKASYONLARA KAPILMAMALI”

Bu kapsamda ilk olarak geçtiğimiz hafta cuma günü büyükelçiliğimiz önünde bir protesto gösterisi düzenlendi. Maalesef gösteri sırasında bizim de arzu etmediğimiz bir durum meydana geldi. Çok provokatif bazı hareketler ve pankartlar vardı. Bunun da etkisiyle, büyükelçiliğimize işlem için gelen bazı vatandaşlarımız ile göstericiler arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.

Bugün ikinci bir gösteri düzenlendi. Cuma günkü hadiseler tekrarlanmasın düşüncesiyle biz hafta sonu Ukrayna makamlarıyla temas içinde olduk, güvenlik tertibatı alınması beklentimizi ilettik. Bugün gerçekten de Ukrayna makamları çok başarılı bir tertibat almışlardı. Hiçbir provokasyona izin verilmedi. Protesto, demokratik bir hak, bu konuda söyleyeceğimiz bir şey yok. Önemli olan hem vatandaşlarımızın, hem Ukrayna vatandaşlarının güvenliğini tehdit etmeden, büyükelçiliğin çalışma düzenini aksatmadan bu tür protestoların yapılmasıdır.

Ukrayna makamlarına bugunkü titizliklerinden ötürü de teşekkür ediyorum. Bu tür bazı provokatif hareketler olduğunda, vatandaşlarımızı bunlara karşı sükunetlerini korumaya davet ediyorum. Çünkü bugünlerde Avrupa genelinde bazıları saldırganlık noktasına varan ciddi olaylar yaşanıyor. Ukrayna’daki vatandaşlarımıza da benzer bazı provokatif eylemlerle karşılaşmaları durumunda sakin olmaları çağrısında bulunuyorum. Biz gayet haklı bir yolda, doğru bildiğimiz yolda yürüyoruz. Bazı çevreler bir takım provokasyonlara yönelebilirler, ancak bu konuda vatandaşlarımız provokasyonlara kapılmamalı.

Ukrayna makamlarının Barış Pınarı Harekatı’na dair şu ana kadarki resmi tepkisi, Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamadan ibaret. Ben de Ukrayna makamlarına bilgilendirme maksatlı bir ziyarette bulundum. Ukrayna doğrudan bizim bölgemizde değil, dolayısıyla konuyla ilgili meseleleri biraz uzaktan takip ediyor. Ama ilgililer elbette, ne olduğunu merak ediyorlar. Ben, Türkiye’nin bu operasyonu niye yaptığını, bu operasyonun icrası sırasında sivil zayiat yaşanmaması için aldığımız tedbirleri, bizi bu operasyonu düzenlemeye mecbur bırakan nedenleri Ukrayna makamlarının da dikkatine getirdim. Sanıyorum, Ukrayna’nın açıklamasının tonu, bu operasyona nasıl baktıklarını da bir ölçüde yansıtıyor.”

“MARİUPOL YATIRIM FORUMU’NA TÜRKİYE’DEN YOĞUN İLGİ VAR”

Büyükelçi Güldere, Ukrayna’nın Donbass bölgesindeki Mariupol kentinde 29 Ekim tarihinde düzenlenecek olan büyük yatırım forumuyla ilgili de şunları söyledi:

“Donbass bölgesinin yeniden ekonomik olarak ayağa kaldırılmasıyla ilgili büyük bir uluslararası forum düzenlenmesi fikrini, Devlet Başkanı Zelenskiy ağustos ayında Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanımıza söylemişti. Biz o günden bu yana konuyu takip ediyoruz. Mariupol’de 29 Ekimde düzenlenecek forumla ilgili Ukrayna makamlarından bilgi derliyoruz, bunları Ankara’ya da iletiyoruz. Türk ekonomi çevrelerinin bu foruma yoğun ilgi gösterdiklerini anlıyoruz. Türkiye’nin hem resmi, hem özel sektör anlamında Mariupol’de aktif bir katılım sergilemesi gerektiği yönündeki kanaatimizi ilgili çevrelerimizle paylaşıyoruz. Sanıyorum programla ilgili hala netleşmesi gereken detaylar var. Fakat bu foruma Türkiye’nin büyük ilgi duyduğunu, Türk şirketlerinin aktif katılım sağlayacağını şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz.”

15.10.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.