Ukrayna ekonomisinin yeni lokomotifi “gurbetçiler”: Yılda 14,4 milyar dolar

Daha iyi yaşam şartları uğruna başta Polonya olmak üzere yurt dışına çalışmaya giden Ukraynalıların, ülkelerinin ekonomisine yaptıkları katkı her geçen yıl artmaya devam ediyor.

Bu haber 11 Nisan 2019 - 7:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

RBK’nın haberine göre, Dünya Bankası, Ukrayna’ya geçen sene farklı ülkelerden toplam 14,4 milyar dolar tutarında para transferi yapıldığını açıkladı.

Böylece Ukrayna, Avrupa’da ve Orta Asya’da en fazla para transferi yapılan ülke oldu.

Ukrayna Merkez Bankası ise, 2018 yılında yurt dışından ülkeye yapılan para transferi miktarını 10,8 milyar dolar olarak açıklamıştı. Bu rakam 2017’ye göre yüzde 18 fazla.

“Gıdadan sonra en büyük gelir gurbetçi iş gücünden”

Böylece yurt dışında çalışan Ukraynalıların ülke ekonomisine katkısı, metal ürünleri ve IT hizmetleri ihracatından sağlanan gelirin üzerine çıktı.

Uzmanlar, Ukrayna’da perakende ve inşaat sektörü ile döviz piyasasının nispeten istikrarlı oluşunda, yurt dışından yapılan ciddi miktardaki para transferinin önemli rol oynadığının altını çiziyor.

Merkez Bankası verilerine göre Ukrayna’ya geçen sene en fazla Polonya (3,6 milyar dolar), Rusya (948 milyon dolar), ABD (870 milyon dolar), Çek Cumhuriyeti (846 milyon dolar) ve İtalya’dan (492 milyon dolar) para transfer edildi.

Dünya Bankası, 2018 yılında dünya genelinde en fazla para transferi yapılan ülkelerin ise Hindistan (79 milyar dolar), Çin (67 milyar dolar), Meksika (36 milyar dolar), Filipinler (34 milyar dolar) ve Mısır (29 milyar dolar) olduğunu açıkladı.

11.4.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.