Saakaşvili, Timoşenko ile birlikte Ukrayna’ya döndü, sınırda arbede çıktı (VIDEO)

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve Ukrayna’da muhalefetteki Yeni Güçler Hareketi’nin lideri Mihail Saakaşvili, Ukrayna’ya girişi yasak olmasına rağmen kameraların önünde ülkeye geri döndü. Sınır muhafızları ile Saakaşvili’nin destekçileri arasında arbede yaşandı. Muhalif lider Yuliya Timoşenko’nun da eşlik ettiği Saakaşvili, yandaşları tarafından sınırda coşkuyla karşılandı.

Hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından Gürcistan’ı terk ederek Ukrayna’ya yerleşen Saakaşvili, iki yıl önce Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından Ukrayna vatandaşlığına geçirilip, Odessa ili Valisi olarak atanmıştı.

Poroşenko yönetimiyle ters düşmesi sonrasi ise valilikten istifa eden eski Gürcü lider, Yeni Güçler Hareketini kurarak muhalefete geçmişti.

Poroşenko’nun imzasıyla Ukrayna vatandaşlığından çıkarıldıktan sonra Ukrayna pasaportuyla önce ABD’ye, ardından Polonya’ya giden Saakaşvili, Ukrayna’da önümüzdeki sonbahar döneminden itibaren iktidar karşıtı protestolar organize edeceğini açıklamıştı.

Saakaşvili, eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko ile birlikte Polonya’nın Ukrayna sınırındaki Peremış şehrinden bugün Ukrayna’ya gitmek üzere trene bindi. Ancak Ukrayna Demir Yolları’nın, Saakaşvili inene kadar trenin hareket etmemesi talimatı verdiği bildirildi. Garda toplanan kalabalık, trenin Saakaşvili’yi Ukrayna’ya götürmesi talebiyle uzun süre gösteri yaptı.

Tren istasyonunda açıklama yapan Saakaşvili ve eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko, Poroşenko yönetiminin “diktatörlük kurma” girişiminin önüne geçmek istediklerini söyledi.

Ana muhalefetteki Vatan Partisi’nin lideri Timoşenko, Poroşenko’nun bizzat trenin Ukrayna’ya gitmemesi için talimat verdiğini savundu.

Bunun üzerine Saakaşvili ve Timoşenko, otobüs ile geldikleri “Şegini” sınır kapısından Ukrayna’ya giriş yaptı. Saakaşvili, sınırda çıkan arbedede destekçilerinin yardımıyla ülkeye girebildi.

Saakaşvili’nin Ukrayna sınırını geçtikten sonraki görüntüler için: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=lYAc4MTuo-8

https://www.youtube.com/watch?v=aT7mNb14DZE

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
———

Saakaşvili’nin destekçilerinin koşarak sınırdan geçmeleri
Sınır muhafızları ile yaşanan arbede
Saakaşvili’nin karşılanması

10.9.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.