Saakaşvili hakkında son karar: Adaylığı kabul edildi

Ukrayna’da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin yeniden vatandaşlık verdiği eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin erken seçimde aday olamayacağı yönünde verilen kararı mahkeme iptal etti.

Bu haber 26 Haziran 2019 - 5:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kiev Peçersk Bölge Mahkemesi, Saakaşvili’nin 2014 yılından bu yana kesintisiz olarak Ukrayna’da yaşadığına, böylece seçimlerde milletvekili adaylığı hakkına sahip olduğuna hükmetmişti.

Ancak Merkez Seçim Komitesi, Saakaşvili’nin partisi Yeni Güçler Hareketi’nin seçim başvurusunu reddetmişti.

Gerekçe olarak partinin bazı evrakları eksik sunması ve erken seçim öncesi yasaların öngördüğü şekilde parti kongresi düzenlenmemesi gösterildi.

Mahkeme itirazı kabul etti

Son olarak yapılan itirazın ardından tahkim mahkemesi, Seçim Kurulunun kararını iptal ederek Saakaşvili’nin partisinin 21 Temmuz erken parlamento seçimlerine katılabileceğine hükmetti.

Saakaşvili kararın duyurulmasının ardından sosyal medya hesabından “Zafer bizim! Mahkeme bizi destekledi! Seçimlere giriyoruz!” diye yazdı.

Ukrayna’da yeni Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin yeniden vatandaşlık verdiği eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, 29 Mayısta Ukrayna’ya dönmüştü.

Gürcistan’da 2003 yılında Batı yanlısı “Gül Devrimi”nin ardından devlet başkanlığı koltuğuna oturan, 2008 yılında Moskova ile Tiflis arasındaki savaşta Gürcistan’ın başında olan Saakaşvili, 2015 yılında Ukrayna vatandaşlığına geçmiş ve Odessa Valiliği’ne getirilmişti.

Eski Devlet Başkanı Poroşenko ile ters düşmesinin ardından valilik görevinden istifa ederek muhalif Yeni Güçler hareketini kuran eski Gürcü lider, 12 Aralık 2017’de Kiev’deki bir restoranda gözaltına alınmış, ardından sınır dışı edilerek Polonya’ya gönderilmişti. Ülkesinde hakkında tutuklama kararı bulunan Saakaşvili daha sonra Hollanda’ya yerleşmişti.

26.6.2019

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.