Dünya Bankası: “Ukrayna halkının yüzde 25’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor”

“Ukrayna’da yoksulluk sınırının altında yaşayan kişilerin sayısı son dört yılda neredeyse ikiye katlandı.” Bu açıklama Dünya Bankası’ndan geldi.

Ukrinform ajansının haberine göre, Dünya Bankası Ukrayna, Moldova ve Belarus Direktörü Satu Kahkonen, ekonomik krizin başladığı 2014 yılından bu yana Ukrayna’da yoksulluk sınırının (ayda bin 777 grivna) altında yaşayan kişilerin nüfusa oranının yüzde 15’ten yüzde 25’e yükseldiğni söyledi.

Ukrayna’nın Polonya, Romanya ve Endonezya gibi ülkelerden daha fazla ekonomik potansiyele sahip olduğunu belirten Kahkonen, “Ukrayna’da ekonomik kalkınmaya yönelik devlet politikası 20 yıl geride kaldı” dedi.

Ukrayna’da devletin başlanan reformları tamamlaması ve yeni reformları hayata geçirmesi gerektiğinin altını çizen Dünya Bankası yetkilisi, “Kamu bankalarında yöneticilerin ‘kendi adamlarına’ kredi dağıtmasının önüne geçecek bağımsız denetleme kurullarının oluşturulması gerekiyor” diye konuştu.

Kahkonen, arazi piyasasının da şeffaf hale getirilmesinin, ülkede refah seviyesinin artırılmasını teşvik edeceğini savundu.

Kahkonen, daha önce yaptığı bir açıklamada, Ukrayna’da iş dünyasında siyasi bağlantıları olan yüzde 2’lik azınlığın, ülkedeki tüm şirketlerin toplam cirolarının yüzde 20’sini ve varlıklarının yüzde 25’inden fazlasını kontrol ettiğini söylemişti.

18.7.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.