Ukrayna’nın yeni başbakanı kim olacak? İşte olası isimler

Ukrayna’da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin partisinin tarihi zaferle çıktığı genel seçimlerin ardından, kısa süre içinde yeni başbakanın da belli olması bekleniyor. İşte Ukrayna medyasında ismi geçen olası başbakan adayları…

Devlet Başkanı Zelenskiy’nin, “Yeni başbakan her şeyden önce çok iyi bir ekonomist, profesyonel ve bugünkü siyasete karışmamış birisi olmalı” sözlerinin ardından gözler bu tanıma uyan isimlere çevrildi.

ALEKSEY GONÇARUK

Ukrayna’da başbakanlık için son günlerde ismi en fazla anılan kişilerden biri, Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Aleksey Gonçaruk. 35 yaşındaki Gonçaruk, Ukrayna’da iş ve yatırım ikliminin düzeltilmesi yönünde çalışma yürüten Etkin Düzenleme Ofisi’nin üç yıl boyunca başkanlığını yaptı. Ukrayna Ulusal Reform Konseyi üyesi olan genç bürokrat, aynı zamanda Ukrayna Başbakan Yardımcısı danışmanı.

VLADİSLAV RAŞKOVAN

Ukrayna Merkez Bankası başkan yardımcılığı yapan, 2017 yılından bu yana Ukrayna’nın IMF’deki temsilciliğini yürüten Raşkovan, UniCredit Bank’ın finans müdürü, ABD Ticaret Odası bankacılık komitesi başkanı, Kiev Ekonomi Okulu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

ANDREY KOBOLEV

Ukrayna devlet doğal gaz şirketi Naftogaz’ın Genel Müdürü olan Kobalev, 2002 yılından bu yana Naftogaz’da çeşitli görevlerde bulundu. Kobalev, AYA Capital adlı yatırım ve bankacılık grubunun kurucuları arasında yer aldı.

YURİY VİTRENKO

Naftogaz’ın İş Geliştirme Müdürü ve AYA Capital Genel Müdürü.

ALEKSANDR DANİLYUK

Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri, eski Ukrayna Maliye Bakanı. Zelenskiy’nin seçim kampanyasına destek veren isimler arasında yer aldı.

29.7.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.