Ukrayna’da Türk milletvekili adayı: “Ülkemi temsil etmek istiyorum”

Ukrayna’da bir Türk ilk defa parlamento seçimlerine girmeye hazırlanıyor. Milletvekili adayı olan Türk asıllı Ukrayna vatandaşı Kadem Ergül, “Seçilirsem Türkiye ile Ukrayna arasında köprü olmak istiyorum” diyor.

Uzun yıllardır Ukrayna’da yaşayan 47 yaşındaki Kadem Ergül, ülkede 21 Temmuzda yapılacak erken parlemento seçimleri için Güç ve Onur (Sila i Çest) adlı partinin milletvekili adayları arasında yer alıyor.

Kiev’de Türk gazetecilere açıklamada bulunan Ergül, “Benim aslında siyasete atılmak gibi bir amacım hiç olmadı. Başkanımızın başdanışmanı çok samimi bir Ukraynalı arkadaşım. Ben kendilerine bu süreçte hep destek oldum ve bana gelen bir teklifle bu işlerin içinde kendimi buldum. Tamamen kader diyorum. Ukrayna’da yaşadığım ticari sıkıntıların çözümlerini ararken, edindiğim çevre sonucu böyle bir siyasi zemin oluştu” dedi.

“Ukraynalılar beni yabancı olarak görmüyor” 

Türk asıllı biri olarak milletvekili adayı olmasının Ukrayna’da nasıl karşılandığını anlatan Ergül, “Ben Ukrayna’da yaşadığım süre boyunca hep bu ülkeye adapte olmaya çalıştım. Bunda da başarılı olduğumu düşünüyorum. Beni içlerinden biri olarak görüyorlar. Böyle olunca çevreniz gelişiyor, dostluklar kuruyorsunuz ve seni yabancı gibi görmüyorlar. Bu benim için bir avantaj. Arkadaş çevrem politikaya atılmamda etkili oldu” diye konuştu.

“Partimizin parlamentoya gireceğine inanıyorum” 

Güç ve Onur Partisi’nin “muhafazakâr demokrat” çizgide olduğunu söyleyen Ergül, “Bizim parti başkanımız İgor Smeşko profesör, istihbaratçı, orduda önemli görevler yapmış eski bir asker ve güçlü siyasi duruşu olan bir kişi. Kendisi şu an Ukrayna’nın ihtiyacı olan isim. Ben de bu partide olmaktan gurur duyuyorum. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da aynı partiden aday. Partimizin oy oranı anketlerde yüzde 5 ila 8 arasında gözüküyor. Fakat bana göre yüzde 8-12 arasnda bir oy potansiyelimiz var” dedi.

“Türkiye ile Ukrayna arasında köprü olmak istiyorum” 

Ukrayna’nın altyapı konusunda önemli ihtiyaçları olduğunu belirten Ergül, “Şunu gururla söyleyebilirim ki, ülkemizin temsilcisi Onur İnşaat dışında bu ülkede neredeyse doğru düzgün yol yapan yok. Diğer projelerde de Türk şirketlerimiz başarılı. Eğer seçilirsem, ülkemle Ukrayna arasında bir köprü kurarak, özellikle ülkenin altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda Türk şirketlerinin daha fazla ön planda olmalarını sağlamak isterim” ifadelerinde bulundu.

“Kırım bizim meselemiz”

Ergül ayrıca, “Kırım Tatarlarının sorunu bizim de sorunumuz. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ile aynı partide olmaktan da gurur duyuyorum” diye konuştu.

Kadem Ergül kimdir?

Memleketi Artvin Hopa’dan 1992 yılında Ukrayna’ya üniversite eğitimi için gelen Kadem Ergül, ülkede uzun yıllardır müteahhitlik yapıyor. Ergül’ün ülke genelinde hayata geçirdiği birçok büyük proje bulunuyor.

Seçim anketleri ne diyor?

Kiev Uluslararası Sosyoloji Enstitüsü’nün son anketinden, Güç ve Onur Partisi’nin tahmini oy oranının yüzde 4,1 olduğu sonucu çıktı. Ülkede seçim barajı yüzde 5.

Ergül, partinin 67’inci sıradan, Çubarov üçüncü sıradan adayı. Ukrayna 21 Temmuz Pazar günü sandık başına gidecek.

11.7.2019

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.