Ukrayna’da konut pazarında yeni dönem: Devlet, “leasing” ile ev kiralayacak

Ukrayna’da konutların finansal kiralama (leasing) yoluyla, satın alma hakkıyla kiralanabilmesinin önünü açacak yasal düzenleme gündemde. Bunun konut sektöründe canlanmaya da yol açabileceği belirtiliyor.

Segodnya gazetesinin haberine göre, Ukrayna Bakanlar Kurulu, Devlet İpotek Kurumuna, konutları tüketicilere satın alma hakkıyla kiraya verme hakkı tanıdı.

Hükümet, bu yolla, konut kredisi alma ve peşinat ödeme imkanı olmayan yüz binlerce kişinin konut sahibi olabileceğini öngörüyor.

Bakanlar Kurulunun konuyla ilgili düzenlemeyi bu sene onaylaması ve pilot uygulamaya Kiev’de başlanması planlanıyor.

Uygulama yürürlüğe girerse, peşinat olmadan aylık ödeme ile konut sahibi olunabilecek. Dairelerden çıkmak isteyenlere, faizler hesaplanarak o güne kadar yaptıkları ödemeler iade edilecek.

En yüksek finansal kiralama süresinin 20 yıl, yıllık faizin yüzde 15,3 olarak belirlenmesi planlanıyor. İpotekli konut kredilerinde ise bugün yıllık faiz oranı yüzde 20-25 civarında.

Devlet İpotek Kurumunun, finansal kiralama yoluyla kiraya vereceği konutları ise kamu ihaleleri yoluyla satın alması planlanıyor.

Ancak bu uygulamadan ilk etapta sadece askeri operasyonlara katılanlar, askerler ve devlet memurları yararlanabilecek.

Konut sektörünü canlandırır mı?

Kiev’deki büyük inşaat şirketlerinden birinin yetkilisi, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Devletin büyük ve istikrarlı bir müşteri olarak pazara girmesi tabii bizim için önemli. Ancak kamu bütçesinde konut satın alımı için milyarlarca dolar olup olmadığı şüpheli. Ayrıca Devlet İpotek Kurumu, toptan alımlardan dolayı fiyatları düşürebilir. Bizim kendimizin leasing ile satış yapmamız kârlı değil, çünkü yatırımların geri dönüş süresi çok uzun” dedi.

Kiev’de bugün yaklaşık 76 bin 500 satılmayan yeni daire olduğu belirtiliyor.

6.9.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.