Ukrayna’da eski Merkez Bankası Başkanı’nın evi ateşe verildi

Ukrayna’da eski Merkez Bankası Başkanı Valeriya Gontareva’nın evinin kundaklanması ülke gündeminde birinci sıraya yerleşti.

Ukrayna basınında yer alan haberlere göre, özellikle ülkenin en büyük bankası Privatbank’ın kamulaştırılması sürecinde başrolde olan, daha sonra bazı yolsuzluk iddialarına da hedef olan Gontareva’nın Kiev yakınlarındaki evi, çıkan yangın sonucu tamamen kullanılmaz hale geldi.

Polis yetkilileri, yangının kundaklama sonucu çıktığının kesinleştiğini açıkladı. Güvenlik kamerası görüntülerinde evin penceresinden bir kişinin içeri girdiğinin, bir süre sonra da yangının başladığının tespit edildiği belirtildi.

KP v Ukraine gazetesi, yanan evin 1,4 milyon dolar değerinde olduğunu ve aylık kirasının 6 bin dolar olduğunu yazdı.

Gontareva, kısa süre önce İngiltere’de geçirdiği trafik kazası sonucu hastaneye kaldırılmıştı. Eski Merkez Bankası Başkanı’nın evinde geçtiğimiz günlerde arama yapılırken, Gontareva’nın oğlunun otomobili de ateşe verilmişti.

Petro Poroşenko’nun lideri olduğu Avrupa Dayanışması Partisi’nden yapılan açıklamada, Gontareva’ya karşı “terör kampanyası” başlatıldığı öne sürülerek, iktidar yetkililerine konunun üzerine gidilmesi çağrısı yapıldı.

Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, olayın bir an önce aydınlatılması için istihbarat servisi SBU’ya talimat verdi.

18.9.2019

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.