Ukrayna: “Rusya, Donbass seçimlerini tanıyarak savaşın önünü açtı”

“Rusya, ayrılıkçı Donbass bölgesindeki seçimlerin sonuçlarını tanıyacağını resmen açıkladı.” Bu açıklama Ukrayna’dan geldi.

Ukrayna krizinin çözümüne yönelik çalışma yürüten Minsk Üçlü Temas Grubu toplandı.

Delo.ua’nın haberine göre, Üçlü Temas Grubu “İnsani Meseleler” alt komitesinin Ukrayna temsilcisi İrina Geraşçenko, “Rusya, Üçlü Temas Grubu toplantısında, işgal altındaki Donbass bölgesinde yapılacak seçimlerin sonuçlarını tanıyacağını açıkladı” dedi.

Rusya’nın bu adımının politik ve diplomatik müzakere sürecini tıkayarak, çatışmaların şiddetlenmesine yol açacağını savunan Ukraynalı yetkili, “Rusya bu açıklama ile savaşın önünü açtı” dedi.

Donbass’ta 2014 yılında yapılan seçimlerdeki süreci hatırlatan Geraşçenko, o dönemde Minsk Anlaşması’nın sekteye uğradığını ve bölgede istikrarsızlığın derinleştiğini belirtti.

Geraşçenko ayrıca, Rusya’nın seçimleri tanımasının siyaset ve güvenlik alanında ciddi sonuçlara yol açacağını söyledi.

Tass ajansının bildirdiğine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov ise, “ayrılıkçı” Donbass bölgesindeki seçimlerle ilgili, “Önce seçimlerin sonuçlarını beklemeliyiz. Seçimlerin Minsk Anlaşması’na aykırı olduğu doğru değil” açıklamasını yaptı.

Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden “Donetsk Halk Cumhuriyeti” ve “Lugansk Halk Cumhuriyeti”nde halk 11 Kasım Pazar günü sandık başına gidecek.

7.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.