TİKA Ukrayna ofisinde görev değişimi: Hacı Bayram Bolat veda ediyor

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat’ın Ukrayna’daki görevi sona erdi. Bolat, yedi yıldır Ukrayna’da görev yapıyordu.

Ukrayna’daki görevini tamamlayan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ofisinde KTMM yönetimi ve üyeleriyle bir araya geldi.

Kiev’de Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ofisinde yapılan veda görüşmesi sırasında Hacı Bayram Bolat, KTMM yönetimi ve üyeleri ile görüşerek, son yedi yılda yapılan çalışmaların sonuçlarını ve gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projeleri aktardı.

Kırım Tatar halkı adına Kırım Türklerinin milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve KTMM Başkanı Refat Çubarov, Hacı Bayram Bolat’a teşekkür plaketi takdim etti.

Ukrayna’da yedi yıl çalışan Hacı Bayram Bolat, “Benim için Ukrayna’daki en unutulmaz projeler Zincirli Medresenin restorasyonu ve Hacı Giray türbesinin restorasyonu idi. Ayrıca Kırım Tatar milli okullarında yapılan tamir çalışmaları benim için önemliydi. Bunun dışında Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi’nde İsmail Bey Gaspıralı ve Türk ve Kırım Tatar Halkları Araştırma Merkezi ile Tavriya Milli Üniversitesi’nde Bekir Çobanzade Şarkiyat Enstitüsü kurulması önemli projeler arasında” dedi.

Ukrayna’da bugüne kadar 500 proje hayata geçirildiğini belirten Bolat, Ukrayna’nın batı bölgelerinde, Lviv, İvano-Frankovsk, Ternopil, Çernovtsı, Ujgorod, Kiev, Odesa, Herson, Harkov, ZaporOJE, Nikolayev bölgelerinde birçok sosyal, kültür ve eğitim projesinin tamamlandığını, ayrıca Ukrayna’nın çeşitli şehirlerindeki hastanelerin, okulların ve anaokullarının fiziki ve teknik altyapılarının yenilendiğini söyledi.

DAHA FAZLA PROJE HAYATA GEÇİRİLECEK

Kiev’deki Kırım Evi’nde kısa süre önce tadilat ve teknik donanımın çalışmalarının başladığını bildiren Bolat, “Ukrayna’da daha çok proje hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ukrayna ve Kiev’i hiçbir zaman unutmayacağım. Ukrayna cennet gibi bir ülke. Kiev farklı kültürlerin merkezi. Ukrayna’nın neredeyse tüm bölgelerini ziyaret ettim. Bunlar benim için büyük anlam taşıyor” ifadelerinde bulundu.

Bolat, Türkiye’ye döndükten sonra Ankara’daki genel merkezde çalışmalarına devam etmeyi planladığını söyledi.

1.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.