Seçim yorumu: “Timoşenko’nun desteği azalıyor, Poroşenko yükselişe geçecek”

Ukrayna’da önümüzdeki mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimleriyle ilgili farklı yorumlar gündeme gelmeye devam ediyor.

Bu haber 21 Ocak 2019 - 16:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

UNN ajansının bildirdiğine göre, Sosyal Mühendislik Merkezi (RAND) tarafından yapılan son ankette seçimin iki favorisi olarak eski Başbakan Yuliya Timoşenko ve bugünkü Devlet Başkanı Petro Poroşenko gösterildi.

Ankete göre sandığa gitmeye karar veren seçmenlerin yüzde 17,6’si Timoşenko’ya, yüzde 15,1’i Poroşenko’ya oy vermeyi düşünüyor.

Muhalefet kanadındaki Yuriy Boyko’nun oy oranı ankete yüzde 12,6, ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy’nin yüzde 10,1 olarak yansıdı.

Anket sonuçlarının duyurulduğu basın toplantısında değerlendirmede bulunan politolog Sergey Godnıy, “Timoşenko’nun desteği giderek azalıyor. Bu, büyük ölçüde yürüttüğü popülist kampanyadan kaynaklanıyor” dedi.

Aday sayısının artmasının oylar bölüneceği için Timoşenko’nun aleyhine olduğunu savunan uzman, başbakanlığı döneminde 2009 yılında Rusya lideri Putin ile imzaladığı doğal gaz anlaşmasının da Timoşenko’nun seçim kampanyasına zarar verdiğini belirtti.

Anketin yanılma payı hesaba katıldığında, Poroşenko ile Timoşenko’yu destekleyenlerin oranlarının hemen hemen aynı seviyede olduğuna işaret eden politolog, şöyle devam etti:

“Poroşenko’nun halk desteğinin önümüzdeki dönemde artacağı tahmininin birkaç gerekçesi var.

Birincisi, halkın büyük çoğunluğu, Devlet Başkanı Poroşenko’nın yoğun çabalarıyla kilisenin bağımsızlığını kazanmasını olumlu karşıladı.

İkincisi, muhafazakar vatandaşlar, iktidarın değişmesi halinde ülkenin güvenliğinin sağlanabileceğinden emin değiller ve güvenli gelecekleri için Poroşenko’ya oy verecekler.”

21.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.