Kırım Tatarlarını kızdıran öneri: “Donbas’ı bırakırlarsa, Kırım’a su verebiliriz”

Ukrayna’da iktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi’nin Parlamento Grup Başkanı David Arahamiya’nın, Ukrayna hükümetinin, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’a su tedarik edebileceğini açıklaması, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin sert tepkisine yol açtı.

Milletvekili David Arahamiya, katıldığı bir televiyon yayınında yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçıların kontrolündeki Donbas bölgesiyle ilgili taviz vermesi halinde, Ukrayna tarafından Kırım yarımadasına su tedarik edilmesi fikrine olumlu baktığını söyledi.

“Rusya birliklerinin Donbas’tan çekilmesini yeterli bir taviz olarak gördüğünü” belirten milletvekili, “Kırım’da sonuçta suyu kullanacak olan kişiler Ukrayna vatandaşları. Eğer tüm silahlı birliklerini Rostov’a (Rusya kenti) çekerlerse ve sınırımızda tam kontrol sağlarsak, bunun karşılığında ise Kırım’a su vermemiz gerekirse, bunu ben kesinlikle kabul ederim” dedi.

Çubarov: “Su için kendimizi sattırmayız” 

Arahamiya’nın önerisine tepki gösteren Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ise, “işgal altındaki Kırım’a su tedarik etmenin 500 bin Kırım Tatarı’nı satmak” anlamına geldiğini söyledi.

Rusya devletinin yakında Kırım’a su tedariği konusunda Ukrayna’dan talepte bulunabileceğini öngören Çubarov, “Eğer bir devlet yetkilisi, Kırım Tatar halkını feda etmeyi öneriyorsa, aynısı tüm Ukraynalılara yapılabilir. Devletin bizi su için satmasına asla müsaade etmeyiz” dedi.

Vladimir Bondarenko paylaştı: 11 Şubat 2020 Salı

12.2.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.