Kiev’de boş ofis sayısı üç yıl sonra yükseldi: Fiyatlar ne durumda?

Kiev’de son dönemde üst segment ofislere talep artarken, boş ofis sayısında ise uzun bir aradan sonra artış kaydedildi. Başkentte farklı kategorilerde ofislerin kiraları ne durumda?

Nv.ua’nın emlak şirketi JLL’in verilerine dayanan haberine göre, Kiev’de boş ofislerin oranı 2019 yılının ikinci yarısında yüzde 7,2’den yüzde 8,2’ye yükseldi. Böylece başkentte boş ofisler sayısı 2015 yılından bu yana ilk defa artışa geçti.

Kiev’de boş ofislerdeki artışın geçici bir durum olduğu belirtilen şirket raporunda, “Şirketlerin bazılarının daha kaliteli ofislere geçmeleri sonucunda boş ofis sayısı arttı. Özellikle B kategorisindeki ofislerde doluluk oranı azaldı” denildi.

“A sınıf” olarak tabir edilen kaliteli ofislere talepte artış olduğu belirtilen açıklamada, 2019 yılının sonuna kadar başkentte boş ofislerin oranının yüzde 6’ya kadar düşebileceği tahmin edildi.

 

 

Şirketin verilerine göre, bugün Kiev’in merkezinde A kategorisindeki ofislerin ortalama aylık metrekare kirası (KDV hariç) 32 dolar. Kent genelinde ise bu fiyat 23-32 dolar aralığında.

B kategori ofislerde ortalama aylık metrekare kirası 16-25 dolar arasında değişiyor.

 

30.7.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.