Kiev Yunus Emre Enstitüsü’nde “Hürrem Sultan” etkinliği

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği’ne bağlı Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Hürrem Sultan’ın (Roxolana) Türk tarihine etkileri ile ilgili panel düzenliyor.

Kiev Yunus Emre Enstitüsü’nden yapılan açıklama şöyle:

“Türk-Ukrain Ortak Tarihinden Bir Sayfa: Hürrem Sultan

Türk-Ukrain ortak tarihinin tanınmış simalarından Hürrem Sultan’ın (Roxelana) Türk tarihine etkileri, saray ve aile hayatı, devlete hizmetleri ve Osmanlı sosyal hayatına katkıları Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği’ne bağlı Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan panel programında ele alınacak. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Osmanlı hanedanının bir hanımefendisi ile görüşen Ukraynalı yazar Vira Çugunova, Hürrem Sultan’ın saray hayatını ve eşi Osmanlı Sultanı “Muhteşem” Süleyman ile ilişkisini eşsiz edebi üslubu ile anlatacak. Hürrem Sultan nasıl oldu da diğer saray kadınları arasından öne çıkarak Sultan Süleyman’ın gözdesi oldu? Onun hangi özellikleri Hürrem Sultan’ı, Sultan Süleyman için bu kadar değerli bir eş yaptı? Saray kadınlarının birbirleri ile ilişkisi nasıldı? Ukraynalı yazar Vira Çugunova bu sorulara dair fikirlerini katılımcılarla paylaşacak.

Prof. Dr. Ferhat Turanlı ise Hürrem Sultan’ın tarihi, politik ve sosyal yönlerini ele alacak. Prof. Dr. Turanlı bir saray kadını olarak Hürrem Sultan’ın Osmanlı politikalarını nasıl etkilediğini değerlendirecek. Diğer yandan Hürrem Sultan’ın gerçekleştirmiş olduğu hayır işleri ile Osmanlı toplumuna yönelik sosyal katkılarına da değinecek olan Prof. Dr. Turanlı, popüler imgenin ötesindeki gerçek Hürrem Sultan’ı anlatacak.

Etkinlik 6 Aralık Perşembe günü Pushkinska 28/9 adresindeki Kiev Yunus Emre Enstitüsü’nün konferans salonunda gerçekleşecek.

Yer: Kiev Yunus Emre Enstitüsü (Puşkinska C. No.28-9)

Gün ve Saat: 6 Aralık Perşembe – 14.30

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği’ne bağlı olan resmi Türk kültür merkezi Kiev Yunus Emre Enstitüsü’nde Türk kültürünü tanıtan çeşitli etkinlikler düzenleniyor ve Türkçe kursları veriliyor. Kiev Yunus Emre Enstitüsü’ne aşağıdaki iletişim mecralarından ulaşabilir ve yaklaşmakta olan etkinlikler ve kurslarla ilgili bilgi alabilirsiniz.”

Telefon / Whatsapp / Viber: 0633552604

Facebook / Twitter / Instagram: yeekiev

21.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.