Erdoğan: “Ukrayna ile Serbest Ticaret Anlaşması yıl sonuna kadar bitecek”

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile ortak açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Serbest ticaret anlaşmasını yıl sonuna kadar bitirme kararlığındayız. Bu anlaşma ile ticaret hacmimizin 10 milyar doları yakalayacağına inanıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Mabeyn Köşkü’nde Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bir araya geldi. Görüşme basına kapalı olarak düzenlendi.

Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko başkanlığındaki Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’nın yedincisi İstanbul Mabeyn Köşkü’nde düzenlendi.

Toplantıda ilk olarak Erdoğan ve Poroşenko basına kapalı olarak 1 saat 15 dakika ikili görüşme yaptı. Ardından liderler heyetler arası görüşmeye geçti.

Heyetler arası toplantının sonrasında iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Oturumun ardından iki ülke arasında çeşitli anlaşmalar imzalandı.

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkanlar şu şekilde:

”Ukrayna ile ilişkilerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Ukrayna’dan ülkemize gelen turist sayısı 2018 yılında 1 milyonu aşmıştır. Serbest ticaret anlaşmasını yıl sonuna kadar bitirme kararlığındayız. Bu anlaşma ile ticaret hacmimizin 10 milyar doları yakalayacağına inanıyorum.”

”Ülkemiz, Ukrayna’daki reform sürecini gönülden desteklemektedir. Reformların başarıya ulaşması, tüm bölgenin yararına olacaktır. Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların da bir an evvel barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözüme kavuşmasını temenni ediyoruz.”

“Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı tekraren vurguladık. Daha önce malum iki Kırımlı kardeşimiz bize söylenmişti. Bunu bizlerde Rusya tarafına Sayın Putin’e ilettik ve serbest bırakılmışlardı. Şimdi daha geniş bir liste bizlere verildi, bu listeyi de biz yine hemen Rusya tarafına ilettik. Temennim o dur ki onlarla ilgili bu süreci takip edeceğiz ve başarılı olur.”

Poroşenko ise şunları söyledi:

Orta basın toplantısında konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, “Misafirperver Türk toprağında bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Türkiye bizim için sadece komşu değil, uluslararası sahada devletimizin kilit ortaklarından biridir. Bugün Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaklaşık 2 saatlik çok sıcak bir ortamda görüşme yaptık. Sonrada heyetler arası toplantıda yaklaşık 2 saat sürdü. Aramızdaki ilişkilerimizin gündemi gerçekten geniş olduğunu gösteriyor. Sayın Cumhurbaşkanı, Ukrayna ve kendimin iyi dostluğum ve ortağın var olduğuna bir kez daha ikna oldum. Sayın Erdoğan’la başkanlık ettiğimiz yüksek düzeyli stratejik toplantının son derece verimli geçtiğini düşünüyorum. Siyasi, ekonomik, sosyal ve güvenlik anlamında tarafların çok etkin bir şekilde mevcut olan engelleri aşma imkanı olduğunu gösterdiler. Mevcut şartlar önceliğimiz güvenlik ve askeri teknik işbirliğiydi. Sayın Cumhurbaşkanına verdiği destekten dolayı ve Kırım’ın işgalini tanımadığı için ve Rusya’nın Ukrayna’nın doğusuna saldırısını kınadığı için teşekkür ederim” dedi.

“BM Barış Gücü oluşturulacaksa Türkiye’nin katılmasını istiyoruz”

Rusya’da tutulan siyasi mahkumlarla ilgili teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Poroşenko, “Siyasi mahkumların Rusya’dan yasa dışı tutulan vatandaşlarımızın serbest bırakılması konusunda bize gösterilen yardımı büyük bir takdirle karşılıyoruz. Bu konuda koordineli bir şekilde işbirliğimize devam edeceğiz. Bizim için önemli olan Türkiye’nin Kırım’da işgalci yönetim tarafından insan haklarının çiğnenmesi ve kültürel mirasın yok edilmesi, uzak durmaması, gerek ikili düzeyde gerekse uluslararası ölçüde beraber çalışma kararımızı teyit ettik. Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün konuşlandırılması için bir karar olacaksa eğer Türkiye’nin barış gücüne katılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“İki ülke arasındaki ilişkilerde yüzde 20 güzel rakam ama hedeflerimiz daha fazla”

İki ülke arasındaki hedeflerin daha yüksek olduğunu söyleyen Poroşenko, “Sayın Cumhurbaşkanın da dediği gibi serbest ticaret anlaşmasının bir an önce imzalanması için talimat verdik. Bunun gerçekten olmasını istiyoruz. Yüzde 20 diye bir rakam var, gerek ticaret ve yatırımların, turist sayısındaki artış yüzde 20’dir. Bu gerçekten güzel bir rakam ama hedeflerimiz daha fazladır, bunun gerçekleşmesi için elimizden geleni yapacağız. Aynı zamanda çok seviniyoruz. TİKA ile sürdürdüğümüz işbirliğimiz bugün hukuki bir temele kavuştu. Çünkü sizin gözlerinizin önünde bir anlaşma imzalandı. Seviniyorum ki bu anlaşma ile alt yapı geliştirilmesi söz konusu olacak. İkili yük taşımacılığı dahil ulaştırmada önemli aşama kaydettik. Ülkelerimizin potansiyellerini daha yüksek düzeye getirecek. Askeri teknik alanda ulaştığımız sonuçlardan dolayı Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür etmek istiyorum. Yaptığımız gibi bu konular üzerinde çok durmayıp yorum yapmayacağız” diye konuştu.

“Bizim işbirliğimizin gerçekten stratejik anlamı var ve biz devam etmek istiyoruz”

Kültürel işbirliğinin gelişmesinden memnun olduğunu dile getiren Poroşenko, “Ukraynalı yönetmenin filmi İstanbul Boğaziçi Festivali’nde ödül aldı. Bu sonuçlar her ikimiz için çok memnuniyet verici. Yarın programımızda bir savunma sanayi şirketini ziyaret edeceğiz. Antalya’ya geçeceğiz ve konsolosluk açılacak. Türkiye’nin güneyinde yaşayan Ukraynalılara yardımcı olacak. Bunu hem Ukrayna’da hem Türkiye’de anlıyorlar. Bu konuda bir sonraki hedef sosyal koruma anlaşmasının imzalanmasıdır. Bizim milletlerimizin yararı için işbirliği yapmaya hazırız. Bizim işbirliğimizi gerçek stratejik anlamı var ve biz devam etmek istiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı heyetiyle beraber Ukrayna’ya davet ediyorum” şeklinde konuştu. (Ajanslar)

3.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.