Başbakan Yıldırım açıkladı: “Ukrayna’yla kimlikle seyahat anlaşması imzalandı”

455555

Başbakan Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

TÜRKİYE-UKRAYNA ARASINDA ANLAŞMA İMZALANDI

Türkiye ve Ukrayna kimlikle seyahat anlaşmasını imzaladı. Bakanlarımızın karşılıklı görüşmeleri devam edecek. Kırım Tatarlarının sorunlarının giderilmesi için Ukrayna hükümetiyle yakın çalışmaya devam edeceğiz.

UKRAYNA AÇIKÇA DESTEĞİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR

15 Temmuz darbe girişiminde Ukrayna Türkiye’ye açıkca desteğini ortaya koymuştur. Yarın bir iş forumu gerçekleştirilecek. Bizim bugünlerde bir halk oylamamız var. Yarın Anadolu’da iki ilimize ziyaretim var. Dolayısıyla bu programa katılamayacağım. Sayın Başbakan’a yardımcım Mehmet Şimşek eşlik edecek.

CİDDİ BİR İŞBİRLİĞİ FIRSATI

Bugün sayın Başbakan ile ayrıca Ukrayna ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizi daha nasıl çeşitlendirebiliriz bunları da etraflıca konuştuk. Şu andaki rakamlar maalesef Türkiye ile Ukrayna potansiyelini yansıtmaktan uzak. Bu bakımdan tarım, savunma sanayi ve havacılık konusunda işbirliği potansiyellerimizin mevcut olduğunu; ayrıca eğitim ve kültür alanında da ciddi bir işbirliği fırsatı, iki ülke toplumlarının birbiriyle kaynaşmasının mevcut olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Sayın Başbakan Ukrayna’ya gelen Türk yatırımcıların sorunlarına ve konularına çok ilgili olduğunu biliyorum. Bu ayın başında yatırımcılarımızla gerçekleştirdiği toplantıda onları kapsamlı olarak dinledi ve sorunlarını öğrenme fırsatı buldu.

UKRAYNA İLE TURİZM İYİ GİDİYOR

Bugünkü görüşmelerde askeri alanda gerek ikili gerekse NATO çerçevesinde işbirliğimizin gelişmekte olduğunu bir kez daha teyit ettik. Ukrayna ile turizm alanında durumumuz iyiye gidiyor. Bu yeni vize muafiyet rejimi ile bu rakamı hem Türkiye’den Ukrayna’ya hem Ukrayna’dan Türkiye’ye gidiş gelişlerin çok daha artacağını göreceğiz.
Türk Dili ve Kültürüne yönelik Ukrayna’da önemli bir ilgi olduğunu biliyoruz. Orada 6 enstitü var. Benzer bir şekilde Ukrayna dili için Türkiye’de bir enstitü kurulması yönünde bir beklenti var. Bunu da titiz bir şekilde ele alıp gerçekleştirilmesi için çalışmaları başlatacağız. Gerek ekonomik alanda gerek kültürel, gerek güvenlik, gerek tarım, taşımacılık alanında Ukrayna Türkiye arasında çok ciddi gelişmeler var. Ancak bu gelişmelerin çok daha hızlanması ve geniş bir yelpazeye ulaşmak fırsatının da mevcut olduğunu biliyoruz. Bunun için ilgili bakan ve birimlerimiz çok daha sık bir araya gelmelidirler.

Ukrayna Başbakanı Groysman ise şunları söyledi:

Gerçekten son derece üst seviyede görüşmeler gerçekleştirdik. Bu ziyaret Türkiye ve Ukrayna arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 25. yıldönümünde gerçekleşiyor. İşbirliğimizin farklı alanlarda devam ediyor. Ülkelerimiz çok daha yakın işbirliğine gidecektir. Eğitim, bilim ve bu konuda atılan adımlar geleceğe doğru bizi çok daha verimli platformlara taşıyacaktır. Bu noktada özellikle belirtmek istediğim husus ikili ekonomik ilişkilerimiz. Bugün yapmış olduğumuz çalışmalar, serbest ticaret anlaşması, ticareti karşılıklı artıracaktır. Bütün bunları mümkün kılabilmek için karşılıklı yatırımların korunmasıyla ilgili gerekli kararlar alındı. (Haberler.com)

14.3.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.