Başbakan Şmigal: “Olağanüstü hal ilanını gerektirecek bir durum henüz yok”

Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal, ülkede koronavirüsle mücadele önlemleri kapsamında olağanüstü hal ilan edilmesine henüz gerek olmadığını söyledi.

Bu haber 24 Mart 2020 - 1:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ICTV televizyon kanalında ekrana gelen “Svoboda Slovo” adlı programda konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Şmigal, “Ukrayna’da şu an için olağanüstü hal ilan edilmesini gerektirecek bir durum yok. Olağanüstü hal, gerçekten olağanüstü bir durum olduğunda uygulanır. Bugün (Ukrayna’da) koronavirüsün seyri birçok Avrupa ülkesinin aksine makul düzeyde” dedi.

Koronavirüs vakalarının görüldüğü illerde “acil durum” ilan edildiğini hatırlatan Şmigal, bunun şimdilik yeterli bir önlem olduğunu söyledi.

“Ekonomik krize hazırlıklıyız”

Ukrayna’nın “çalkantılı bir döneme” girdiğini, ancak ekonomik açıdan önceki krizlere göre daha hazırlıklı durumda olduğunu belirten Şmigal, “Uluslararası rezervlerimiz  son yılların en yüksek seviyesinde, enflasyon rekor düzeyde düşük, kamu bütçesinde denge var ve kamu borcunun GSYH’ye oranı yüzde 44,3 gibi rekor seviyeye geriledi” dedi.

Ukrayna Sağlık Bakanı İlya Yemets ve İçişleri Bakanı Arsen Avakov, koronavirüs salgınının ülkede daha fazla yayılmasının önüne geçmek için olağanüstü hal ilan edilmesi gerektiğini açıklamıştı.

24.3.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.