Almanya ve Fransa, Ukrayna’da kalıcı ateşkes için devrede

porosenko

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya ve Fransa dışişleri bakanları Steinmeier ve Ayrault’yu kabul etti. Görüşmede Ukrayna’nın doğusunda devam eden kriz ele alındı.

Ukrayna’nın 1 Eylül tarihinden itibaren ateşkes uygulanması yönündeki adımının karşılık bulmadığını, bölgede çatışmaların sürdüğünü, ölen ve yaralanan Ukraynalı askerlerin olduğunu belirten Poroşenko, “Rusya, Minsk Anlaşması kapsamında üzerine aldığı sorumlulukları yerine getirmiyor” dedi.

Rusya’ya karşı yaptırımların devam etmesi gerektiğini savunan Poroşenko, “Yaptırımlar yalnızca Minsk Anlaşması’ın ihlali değil, Kırım’ın ilhakı, Ukrayna’nın doğusundaki sadırganlık ve Rusya birliklerinin varlığı nedeniyle de önemli” dedi.

Rusya’da ve “işgal altında” olduğunu belirttiği Kırım’da yapılacak parlamento seçimlerinin tanınmaması çağrısında bulunan Ukraynalı lider, AGİT ve AB’ye Kırım’daki seçimlere gözlemci göndermeme kararı aldıkları için teşekkürlerini sundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Almanya ve Fransa dışişleri bakanlarının Kiev’e gelmesinin, Normandiya formatındaki görüşmelerin etkinliğinin göstergesi olduğunu ifade ederek, “Rusya’yı, Minsk Anlaşması’na uyması için zorlamalıyız” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Minsk Anlaşması’na sadık kalacağımızı ifade ettik. Hiçbir B planı yok. Minsk Anlaşması’nın yerine getirilmesinin gerekliliği konuşulmalı. Normandiya formatında, devlet başkanları Hollande, Putin, Poroşenko ve Başbakan Merkel’in katılımıyla en üst düzeyde bir zirve yapmak için tüm şartları hazırlamaya çalışıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Ukrayna’ın doğusunda ateşkes sayesinde sürekli barış sağlanmasını umduğunu belirten Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ise, “1 Eylül’den itibaren durum düzeldi, ancak yeterli kadar iyi değil. Amacımız, güvenliği sağlamak ve daha istikrarlı bir barışa geçebilmek. Bugün (dün) bir haftalık ateşkes rejimi başlıyor. Ateşkese bir haftadan fazla süre uyulursa şans doğacak. Önümüzdeki salı günü bu konuda üçlü temas grubunun anlaşma sağlamasını umuyoruz” dedi.

15.9.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.