Kolomoyskiy Privatbank’a dava açtı: “2 milyar dolarımı verin”

Ukrayna’nın en zengin oligarklarından İgor Kolomoyskiy, devletin 2016 yılında el koyduğu Privatbank’a 2 milyar dolarlık tazminat davası açtı.

Ukayna’da devlet, Kolomoyskiy’nin sahibi olduğu Privatbank’a 2016 yılında el koymuştu.

Ekonomiçeskaya Pravda gazetesine açıklamalarda bulunan Kolomoyskiy, Privatbank’ta kalan aktifleri için devletten 2 milyar dolar tazminat talebiyle dava açtığını duyurdu.

Bankanın kamulaştırılmasının yasa dışı olduğunu savunan ünlü oligark, “Devletin ne yapmak istediğini anlamıyorum. Privatbank’ı ellerinde mi tutmak istiyorlar? Ben Privatbank’ı istemiyorum. Ama orada 2 milyar dolar sermayem vardı. Geri versinler, sorun kalmaz” dedi.

Privatbank’ın hissedarlarının “bankayı soyduklarını” iddia eden Kolomoyskiy, “Bunu yapanlar, Devlet Başkanı Petro Poroşenko, eski Maliye Bakanı Aleksandr Danilyuk, eski Merkez Bankası Başkanı Valeriya Gontareva ve Başkan Yardımcısı Yekaterina Rojkova. IMF de bankanın devlete geçmesini teşvik etti” diye konuştu.

“Kolomoyskiy, Zelenskiy başkan olursa 2 milyar doları alır”

Bu arada Espresso.Tv’de konuyu değerlendiren gazeteci Tatyana Şustrova, komedyen Vladimr Zelenskiy’nin devlet başkanı seçilmesi halinde Kolomoyskiy’nin Privatbank’tan talep ettiği 2 milyar dolar tazminatı alabileceği tahminini dile getirdi.

“Zelensiy’nin arkasında Kolomoyskiy’nin olduğu” iddiasını yineleyen gazeteci, “Zelenskiy’nin ekibi bunu sürekli inkar etse de, artık her şey açıkça ortada. Kolomoyskiy’nin kendisi Zelenskiy’i desteklediğini açıkladı” dedi.

Ukrayna’da devlet, sermaye yapısının yetersiz olduğu gerekçesiyle 2016 yılında Privatbank’a el koymuştu.

10.4.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.