Zelenskiy’nin radikal milliyetçilerle diyaloğu sosyal medyayı salladı: “Enayi değilim!” (VIDEO)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin, doğuda “ülkeyi savundukları” iddiasındaki silahlı radikal milliyetçi bir grubun üyeleriyle polemiğe girmesi ülkede gündeme oturdu.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesini ziyaret eden Zelenskiy’nin, Zolotoye kasabasında Rusya yanlısı milislere karşı “savunma mevzisi” kuran gönüllü silahlı birliklerin bir üyesiyle girdiği söz dalaşı ses getirdi.

Ulusal Kolordu adlı milliyetçi örgütün sosyal medya hesabında yayımlanan görüntülerde, Zelenskiy’nin, doğuda daha önce savaşan Azov adlı radikal milliyetçi örgütün eski bir militanının sözleri karşısında sinirlendiği görülüyor.

“Rusya yanlısı ayrılıçılara iktidar tarafından taviz verildiği” iddiasıyla ülke genelinde “Kapitülasyonlara Hayır” adı altında düzenlenen protesto gösterilerinin organizatörleriyle bir araya gelip gelmeyeceği sorulan Ukraynalı lider, “Ne kapitülasyonu? Ben sana silahlarını çek diyorum, sen konuyu saptırıyorsun” diyerek tepki gösterdi.

Milliyetçi militanın sorusunda diretmesi üzerine bu kişinin üzerine yürüyen Zelenskiy, “Bana ültimatom falan veremezsin! Gelip silahlarınızı alalım mı? Bu iş nereye varacak, beyler? Beni dinle, ben bu ülkenin devlet başkanıyım ve 42 yaşındayım. Enayi değilim. Gelip sana ‘Silahını çek’ dedim. Bana eylemden bahsetme. Savaştığınız için size saygı duyuyoruz, ama yasalara uyun ve silahlarınızı buradan çıkarın” dedi.

Zelenskiy’nin bu görüntüleri bir anda ülkede gündeme oturdu. Sosyal medyada kimileri Ukraynalı lideri, “ülke için savaşan gönüllülere karşı kabalık yapmakla” suçlarken, bazı yorumlarda ise Zelenskiy’nin “kendilerini devletten üstün görenlere haddini bildirdiği” savunuldu.

Ukrayna’da bazı milliyetçi gruplar, Zelenskiy’nin Donbass bölgesine “özel statü” verilmesi fikrini desteklediğini açıklamasının ardından, “Ukrayna topraklarını savunmak” adına “savunma mevzileri” kurduklarını duyurmuştu.

27.10.2019

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.