Paris’te “barış” zirvesi: Zelenskiy ile Putin ilk kez baş başa görüştü

‘Normandiya Dörtlüsü’ olarak adlandırılan Fransa, Almanya, Rusya ve Ukrayna liderleri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un davetlisi olarak Paris’te pazartesi günü bir araya geldi. İşte zirveden çıkan sonuçlar…

Bu haber 10 Aralık 2019 - 7:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2,5 saat süren dörtlü toplantının ardından, Rusya ve Ukrayna devlet başkanları Putin ile Zelenskiy’nin heyetler eşliğinde yaklaşık 1 saat görüştüğü, iki liderin baş başa görüşmesinin ise yaklaşık 15 dakika sürdüğü bildirildi. Zelenskiy, tüm savaş esirlerinin 31 Aralık’a kadar koşulsuz değişimi için anlaşma sağlandığını açıkladı. Zirvede Kırım konusunun ise gündeme gelmemesi dikkat çekti.

Macron ile birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna sorununa çözüm bulmak amacıyla üç yıllık bir aradan sonra yeniden bir masa etrafında toplandı.

En son yapılan zirve Ukrayna ve Fransa’da düzenlenen devlet başkanlığı seçimleri öncesinde düzenlendiği için Zelenskiy ve Macron dörtlü formatın yeni simaları olarak masada yer aldı.

“Normandiya Dörtlüsü” formatında yapılan bu zirvenin sonuncusu, 19 Ekim 2016’da Berlin’de düzenlenmişti. 2014 yılında Normandiya çıkartmasının yıl dönümünde dört lider ilk kez bir araya geldiği için dörtlü zirve bu şekilde anılıyor.

Dört liderin ortak basın toplantısına göre, zirveden çıkan sonuçlar şöyle:

-Ukrayna’da, Donbass’ın Kiev’in kontrolünde olmayan bölgelerine özel statü verilmesi yönünde yasal düzenlemeye gidilmesi

-Bölgede tam ateşkes sağlanması

-Üç bölgenin daha silahsızlandırılması

-Yıl sonuna kadar savaş esirlerinin değişiminin yapılması

-AGİT Gözlem Misyonu’nun bölgede kesintisiz çalışmasının önünün açılması

-Dört ay sonra Normandiya Dörtlüsü’nün yeniden toplanması

Zelenskiy, Donbass’taki sınır bölgelerinin tamamen Ukrayna’nın kontrolüne geçmesi için direttiğini, ancak Putin’in buna karşı çıktığını açıkladı. Ukraynalı lider ayrıca ülkesinin federasyon haline getirilmesinin hiçbir şekilde mümkün olmadığını söylediğini vurguladı.

Виступ Володимира Зеленського під час зустрічі лідерів країн-учасниць «Нормандського формату» з представниками ЗМІ.

«Низка принципів, які я ніколи не порушу як Президент: неможливість федералізації, неможливість того, щоб будь-хто здійснював вплив на вектори руху й розвитку України, неможливість компромісів у врегулюванні ситуації на Сході через поступки Україною територіями – Донбас і Крим є Україною» – виступ Володимира Зеленського під час зустрічі лідерів країн-учасниць «Нормандського формату» з представниками ЗМІ.

Офіс Президента України paylaştı: 9 Aralık 2019 Pazartesi

9.12.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.