Zelenskiy: “Donbass’ta barış anlaşması için yol haritası hazır”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ülkenin doğusunda “barış anlaşması” sağlanması için belirlediği yol haritasının hazır olduğunu açıkladı.

Zelenskiy, perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Ukrayna’nın doğusunda sağlanacak “barış anlaşmasına” ulaşmak için bir yol haritası hazırladığını söyledi.

Ukraynalı lider, gelecek kasım ayında Normandiya Çıkarması’nın yıl dönümü anma etkinliği için Fransa’da bulunacak Rusya, İngiltere ve ev sahibi ülke temsilcilerine söz konusu yol haritasından bahsedeceğini ifade etti.

Savaşta en az 13 bin kişi hayatını kaybetti

2000’li yıllardan itibaren Ukrayna’nın Batı yörüngesine kaymasından endişelenen Kremlin, Kiev’in NATO ve Avrupa Birliği’ne katılma girişimine sert şekilde tepki göstermişti. Rusya, Kiev’in girişimini engellemek amacıyla ülkenin doğusunda başlayan Ukrayna karşıtı ayaklanmayı destekledi. Daha sonra da resmi olarak Ukrayna’ya bağlı olan Kırım’ı ilhak etti.

2014 yılından Ukrayna’da Avrupa yanlıları ile Rusya’ya yakın olan gruplar arasında çıkan iç savaş 2015 yılında alınan ateşkes kararı ile durulurken ülke ikiye bölündü. Çatışmalar nedeniyle 13 bini aşkın insan hayatını kaybetti.

Ukrayna’da her ne kadar ateşkes olsa da sınır bölgelerinde zaman zaman ufak çaplı çatışmalar devam ediyor. (Euronews)

13.9.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.