Zaporoje iş dünyasından Türkiye çıkarması: Denizli ve Çerkezköy ile işbirliğine gidiliyor (VIDEO)

Ukrayna’nın Zaporoje kenti Sanayi ve Ticaret Odası heyeti Türkiye’de çeşitli temaslarda bulundu. Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Zaporoje Temsilcisi ve turizm şirketi EasyWay’in sahibi Halil Zeybek’in de eşlik ettiği gezi kapsamında, Denizli ve Çerkezköy’de Ukrayna ile ekonomik işbirliği imkanları masaya yatırıldı. Türk Hava Yolları (THY), Zaporoje işadamları heyetinin Türkiye seyahatine ulaşım sponsoru oldu.

Zaporoje Sanayi ve Ticaret Odası heyeti, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı ziyaret etti. Zolan, “Ukrayna ile yakın ilişkilerimiz var. Bu ilişkilerin gelişmesi ve iki ülkenin ticaret hacminin gelişmesi hedeflenmeli” dedi.

Ziyarete, Türkiye Ukrayna İş Adamları Derneği Temsilcisi Halil Zeybek, Zaporojiya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Volodymyr Shamilov ve Zaporojiya kentinden gelen iş adamları katıldı. Kendilerine vakit ayırdıkları için Başkan Zolan’a teşekkür eden Voloydymyr Shamilov, “Denizli’de olmaktan dolayı çok mutluyuz. İki ülke arasında ticaretin gelişmesi ve Zaporojiya kenti ile Denizli’nin ortak çalışmaların altına imza atması için buradayız” dedi.

“İKİ ÜLKENİN TİCARET HACMİ GELİŞMELİ”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Denizli, kendi özelinde üreten bir şehir. Turizm ve tekstilin başkenti ve tarımda da tropikal meyveler dışında birçok ürün Denizli’de yetişiyor. Dünya kekik üretiminin yüzde 80’i Denizli’den karşılanıyor. Bunun yanında makine sanayi konusunda da oldukça gelişen bir şehiriz. Enerji konusunda da yapılan yatırımlarla bugün ciddi oranda enerji üretimine katkı sunan bir şehir. Ukrayna ile Türkiye’nin güçlü bağları var. Bu bağlamda Ukrayna ile Türkiye arasında yapılacak olan ve gelişecek olan ticaretin Denizli’nin de payı olması bizi mutlu eder” dedi.

Zaporijya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Volodymyr Shamilov önderliğindeki heyet ayrıca, Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci ve Genel Sekreter Zeren Gerelioğlu tarafından ağırlandı. Tarım, süt ürünleri, kimya, inşaat sektörlerinden gelen iş adamları, Denizlili işadamları ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. İkili görüşmelerin ardından Ata Ekmek’e fabrika ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Keçeci, Zaporijya’ dan gelen heyete Denizli ekonomisi ve sanayi yapısı hakkında genel bilgiler verdi. Heyete yönelik bir sunum gerçekleştiren Genel Sekreter Gerelioğlu da, heyetin özellikle istihdam ve ihracat rakamları ile ilgili sorularını yanıtladı. B2B görüşmeleri için gelen DSO üyesi firmaların da kendilerini tanıtmasının ardından yaklaşık 1,5 saat süren ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

“İKİ BÖLGE ARASINDA VERİMLİ İŞBİRLİKLERİNE VESİLE OLURUZ”

Organizasyonun ardından açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Keçeci, Zaporijya ve Denizli’nin birçok benzer özelliğinin olduğunu; bu nedenle işbirliği için uygun bir kent olduğunu belirtti. Keçeci ayrıca “Özellikle bölgedeki enerji yatırımları nedeniyle kablo ve makine imalatçılarının, tarım yatırımları nedeniyle de tarım sektörüne yönelik ürünler üreten makine imalatçılarını ilgi duyabileceği bir sanayi bölgesi olduğunu düşünüyorum. Umuyorum iki bölge arasında uzun vadeli ve verimli işbirliklerine vesile oluruz” şeklinde konuştu. Görüşmeler sonrasında ziyaretin anısına, karşılıklı plaket ve hediyeler verildi.

ÇERKEZKÖY İLE ZAPOROJE İŞBİRLİĞİNE GİDİYOR

Heyet ayrıca, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.  Ziyarette iki oda arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Ziyarette konuşan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva, “Ülkeler ve kurumlar arasındaki en güzel dostlukların ekonomik ve ticari ilişkilerle kurulduğunu, iş dünyası temsilcileri olarak hepimiz biliyoruz. Bu anlamda bu ziyaretinizin bizim için büyük önem taşıdığını ve bizlere onur verdiğinizi bilmenizi istiyoruz” dedi.

YENİ İŞ İLİŞKİLERİ KURULMASINI ÖNEMSİYORUZ

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi olarak üyelerin uluslararası piyasalarda yeni dostluklar ve iş ilişkileri kurabilmelerini önemsediklerini kaydeden Kozuva “Odamızın bu amaçla, Almanya, Bulgaristan, Yunanistan gibi ülkelerdeki önemli Sanayi ve Ticaret Odaları ile de ikili görüşmeleri ve anlaşmaları bulunuyor” ifadelerini
kullandı.

ÖNEMLİ TİCARET VE SANAYİ MERKEZLERİNDEN BİRİ

Çerkezköy’ün Türkiye’nin en önemli ticaret ve sanayi merkezlerinden birisi olduğunu kaydeden Kozuva “Lojistik açıdan, kara, havai deniz ve demiryolu ulaşımlarına sahiptir. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içerisinde 20’ye yakın sanayi kuruluşu yer almaktadır. Avrupa ve dünya çapında marka firmalar bulunmaktadır. Bu açıdan, Ukrayna’nın en önemli ticaret ve sanayi odalarından biri olan Zaporijya Ticaret ve Sanayi Odası heyetinin odamıza yaptığı bu ziyaretin her iki oda ve üyeleri için önemli bir adım olacağı, ikili görüşmelerimizin genel dostluklara ve işbirliklerine temel olabileceği inancındayız” ifadelerini kullandı.

HEYETİ TANITTI

Zaporijya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Viladimir Şamilov da bu buluşmanın iyi başladığını ve çok memnun olduklarını ifade ederek “Çerkezköy heyetinin Ukrayna’ya ziyaretini de hatırlıyoruz. İki odanın ekonomik ve ticaret alanında gelişmeleri takip ettiğini biliyoruz. Devam eden süreçte ikili işbirliğini daha da destekleyeceğiz” dedi. Viladimir Şamilov konuşmasının ardından heyettekileri tanıttı. (Denizligazetesi.com, pamukkalehaber.com, cerkezkoyekspres.com)

3.12.2017

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.