Yeni “Donbass” yasasına Rusya’dan yorum: “Savaşa hazırlanıyorlar”

Ukrayna’da parlamento, tartışmalara yol açan “Donbass bölgesinin yeniden entegrasyonu” yasasını onayladı. Moskova’dan tepki gecikmedi: “Yeni bir savaş hazırlığındalar.” 

RBC’nın haberine göre, 3,5 ay süren görüşmelerin ardından kabul edilen yeni yasa, Rusya’yı Donetsk ve Lugansk bölgelerinin bir bölümünü “işgal eden” ülke olarak tanıyor. Böylece Ukrayna Devlet Başkanı’na, savaş ilanı olmadan orduyu Donbass bölgesinde konuşlandırma yetkisini kullanma hakkı veriliyor. “Terörle mücadele operasyonun” yerini, “Rusya’ya karşı silahlı mücadele” alıyor.

Muhalefetin ve Kırım Tatarlarının taleplerine rağmen, bu maddeler şimdilik Kırım için ise geçerli değil.

Yasa ile ayrıca, tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Lugansk “halk cumhuriyetleri”, “Rusya Federasyonu’na bağlı “işgalci yönetimler” olarak tanınıyor.

Rusya: “Savaş hazırlığındalar”

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklada, “Bu yasa, Kiev’in Donbass sorununu şiddet yoluyla çözme niyetini bir kez daha ortaya koydu” denildi.

Yeni düzenlemelerin, silahlı kuvvetlere, sadece Ukrayna’nın doğusunda değil, tüm ülke genelinde “barış zamanında sivillere karşı müdahale imkanı tanıdığı” öne sürülen açıklamada, “Bu, savaş hazırlığından başka şekilde tanımlanamaz” ifadesinde bulunuldu.

 

19.1.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.