Yabancı plakalı arabaların vergisiz getirilmesi yasaklanıyor: Sürücüler yollara döküldü

Ukrayna’da hükümetin yabancı plakalı otomobillerin ülkeye vergisiz girişini yasaklama kararı, otomobil sürücülerini yine yollara döktü.

Çoğu Polonya ve Litvanya’da çok daha uygun fiyatlara satın alınan yabancı plakalı araçların sayısının giderek arttığı Ukrayna’da, araçlarını ülkede yasal olarak bulunduramamaktan şikayetçi olan otomobil sahipleri, bu sefer otomobillerin ülkeye vergisiz girişinin tamamen yasaklanması kararını protesto etmek için yollara döküldü.

112 kanalının haberine göre, Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun parlamentodaki sözcüsü İrina Lutsenko, yabancı plakalı otomobillerin Ukrayna’da yasa dışı bulunmalarının önüne geçecek yasal düzenlemenin üç ay içinde kabul edilerek yürürlüğe konulmasının planlandığını söyledi.

Konuyla ilgili çalışma grubu kurulduğunu belirten Lutsenko, “Yabancı plakalı araçların ülkeye gümrük vergisi ödenmeden girişini yasaklayan yasayı kasım ayına kadar kabul etmeliyiz. Yani bu istilaya son vereceğiz” dedi.

Kiev’in mekezindeki Gruşevskogo Caddesi’nde yolu trafiğe kapatan otomobil sürücüleri, kararı protesto etti. Yer yer protestocular ile polis arasında arbede yaşandı.

Ukrayna’da bugün ülke vatandaşlarının kullandığı yaklaşık 1,5 milyon yabancı plakalı araç bulunduğu belirtiliyor. Yurt dışında satın alınarak Ukrayna’ya getirilen otomobillerin çoğu, gümrük vergisi ödememek için naylon şirketlerin üzerine kaydediliyor. İstanbul Konvansiyonu uyarınca, ticari otomobil statüsündeki araçlar, yabancı ülkelerde gümrük vergilerinden muaf tutularak bir yıl boyunca bulundurulabiliyor. Ancak kağıt üzerinde kendilerine ait olmayan araçlarının legal hale gelmesini isteyen otomobil sahipleri, hükümetten gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyor.

Yasalara göre Ukrayna’ya yurt dışından getirilen kişisel kullanıma mahsus taşıtların transit geçiş amacıyla ülkede bulundurulabilme süresi beş gün. Araçların legal hale getirilmesi için öngörülen gümrük ve vergi prosedürlerinin ağır olması nedeniyle çoğu otomobil sahibi bu süreyi geçirerek, otomobillerini yasa dışı olarak ülkede bulundurma yoluna gidiyor. Birçok araç sahibi ise gümrüklerde rüşvet vererek ceza ödemekten kurtuluyor.

8.9.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.