Yabancı plaka arabalar için kurallar değişti, sürücüler yine yollara döküldü

Ukrayna’da yabancı plakalı araçlarla ilgili yeni yasal düzenlemeler otomobil sahiplerinin protestosuna yol açtı.

Çoğu Polonya ve Litvanya’da çok daha uygun fiyatlara satın alınan yabancı plakalı araçların sayısının giderek arttığı Ukrayna’da, araçlarını ülkede yasal olarak uzun süre masrafsız bulunduramamaktan şikayetçi olan otomobil sahiplerinin protestolarına yenileri eklendi.

Ukrayna Parlamentosu’nun onayladığı son yasa, yabancı plakalı araç sahiplerinin 170 bin grivnaya kadar cezaya çarptırılabilmelerinin önünü açtı.

Yasalara göre Ukrayna’ya yurt dışından getirilen kişisel kullanıma mahsus taşıtların transit geçiş amacıyla ülkede bulundurulabilme süresi beş gün. Araçların legal hale getirilmesi için öngörülen gümrük ve vergi prosedürlerinin ağır olması nedeniyle çoğu otomobil sahibi bu süreyi geçirerek, otomobillerini yasa dışı olarak ülkede bulundurma yoluna gidiyor. Birçok araç sahibi ise gümrüklerde rüşvet vererek ceza ödemekten kurtuluyor.

Yeni yasa uyarınca, transit geçiş veya geçici kullanım amacıyla Ukrayna’ya yabancı plakalı araç getiren kişiler, otomobillerini artık başka kişilere devredemeyecek.

Yabancı plakalı araçlar artık ticari faaliyetler amacıyla da kullanılamayacak.

Belirlenen kuralları ihlal eden otomobil sahipleri 34 bin grivnaya kadar cezaya çarptırılabilecek.

İlk ihlalde 8 bin 500 grivna ceza, aynı ihlalin tekrarlanması halinde ise 17 bin grivna cezanın yanı sıra, sürücülerin bir seneliğine trafikten men edilmesi ve araçlarına el konulması öngörülüyor.

Yabancı plakalı otomobil sahiplerinin araçlarının ülkede yasal bulunma sürelerini 10-20 gün geçirmeleri halinde 8 bin 500 grivna, bu sürenin 20-30 gün geçirilmesi halinde 85 bin grivna, 30 günden fazla geçirilmesi halinde 170 bin grivna cezaya çarptırılmaları kararlaştırıldı.

Diğer yandan yabancı plakalı araçların sürücülerinden alınan özel tüketim vergileri ile gümrük vergileri ise düşürüldü.

Yeni yasa uyarınca, yabancı plakalı araçları ülkeye uzun süreliğine getirmek isteyen kişilerin otomobillerin fiyatının yüzde 20’si oranında KDV, yüzde 10 gümrük vergisi ve yüzde 3,5 Emeklilik Fonu vergisi ile özel tüketim vergisi ödemesi gerekecek. Tüm bunların otomobil sahiplerine yaklaşık bin euro’luk ek maliyeti olması bekleniyor.

“Ukrayna Avrupa’nın otomobil çöplüğü oldu”

Ukrayna Otomobil İthalatçıları ve Satıcıları Birliği Başkanı Oleg Hazarenko, Glavred.info’ya yaptığı değerlendirmde, “Ukrayna Avrupa’nın hurda otomobil çöplüğü oldu. AB’den getirilen eski otomobilerden bahsetmiyorum. Artık çalışmayan otomobilleri de ‘iş adamlarımız’, AB’den 200-1000 euro geri dönüşüm katkısı alarak ülkeye getirecekler, hurdayı metal üreticilerine verip, insan sağlığına ve çevreye zararlı yedek parçaları ise bizim ormanlarımıza atacaklar” dedi.

Protesto için arabasını ateşe verdi

Yabancı plakalı araçların ülkede yasal kalış süresinin aşılması halinde devlete ödemekle yükümlü olunan cezaların yükseltilmesinden ve yeni vergilerden yakınan otomobil sürücüleri parlamento ve hükümet binası önünde protesto gösterisi düzenledi. Yabancı plakalı araç sahiplerinin kurduğu derneğin üyelerinden Oleg Yaroşeviç, protesto için otomobilini ateşe verdi.

10.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.