Ukrayna’da devletten havaalanı hamlesi

Ukrayna’da devlet, eski havaalanlarını yenileyerek özel sektöre devretmeye hazırlanıyor. Kiev’e 80 kilometre mesafedeki Belaya Tserkov şehrindeki havaalanının tadilatı için girişimlere başlandı.

Obozrevatel.com’un haberine göre, Ukrayna Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Belaya Tserkov Havaalanı’nın 2020 yılına kadar yenilenerek uluslararası uçuşlara açılmasının planlandığını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Vladimir Omelyan, “Bölgesel havaalanlarının deregülasyonunu (devlet kısıtlamalarının azaltılması) hedefliyoruz. Havaalanlarındaki fiyatları ve hizmetleri develt değil, her havaalanı kendisi bağımsız olarak belirleyecek. Güvenlik konusunu biz kontrol edeceğiz, ancak iş faaliyetleri tamamen bağımsız olacak” dedi.

2018-2019 döneminde hayata geçirilmesi planlanan projenin tahmini maliyetinin 52 milyon euro olduğu açıklandı. Yatırım bedelinin devlet bütçesinden, özel sektör tarafından veya uluslararası kuruluşlardan sağlanacak kredilerle karşılanabileceği belirtiliyor.

Belaya Tserkov Havaalanı’nın yolcu ve yük terminalinin yenilenmesi, ilerleyen dönemde Gostomel, Jitomir ve Nejin havaalanlarının da tadilattan geçirilmesi planlanıyor.

Poltova Havaalanı’nın da önümüzdeki mayıs ayından itibaren uluslararası uçuşlara başlayacağı açıklanmıştı.

27.2.2018

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.