“Ukrayna’nın yatırım cazibesi altı yılın zirvesinde”

Ukrayna’nın iş ikliminden şikayet eden yatırımcıların sayısında ciddi azalma olduğu görülüyor. Ülkenin yatırım cazibesi endeksi son altı yılın zirvesinde.

ukrayna-is-ukraynahayat

Delo gazetesinin Avrupa İş Derneği’nin (EBA) araştırmasına dayanan haberine göre, Ukrayna’daki yatırımcıların yüzde 54’ü 2017 yılının ilk yarısı itibarıyla ülkedeki iş ikliminden memnun olmadığını söylüyor. Bu oran geçen senenin aynı döneminde yüzde 67 idi.

2017 yılının sonunda Ukrayna’daki üst düzey yöneticilerin yüzde 9’u ülkedeki iş ikliminden memnun olduğunu söylerken, bugün bu oran yüzde 13’e yükseldi.

EBA’in verilerine göre, Ukrayna’nın yatırım cazipliği endeksi geçen sene 5 puan üzerinden 2,88 iken, bugün 3,15 puan. Bu endeskte Ukrayna en son 2011 yılında bu seviyeye yükselmişti.

Araştırmaya göre, Ukrayna’daki iş dünyası, son bir yılda ülkede iş ikliminin düzelmesine katkıda bulunan başlıca gelişmeler olarak, kamu verilerine erişimin sağlanmasını, farklı sektörlerde devlet sınırlamalarının azaltılmasını ve elektronik KDV iadesi sistemi uygulamasına geçilmesini gösteriyor.

İnşaat izinleri prosedürlerinin kolaylaştırılması, denetimlere getirilen moratoryum ve döviz kontrolünün hafifletilmesi de iş iklimine olumlu etkide bulunan adımlar olarak sıralanıyor.

Ukrayna’da iş dünyasının, devletin bugün öncelikli olarak ağırlık vermesi gerektiğini düşündüğü konular ise yolsuzluklarla mücadele, yargı ve arazi reformları.

4.7.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.