Ukraynalılara soruldu: “Türk halkına nasıl yaklaşıyorsunuz?”

Ukrayna’da Türklere karşı genel algı ne durumda? Farklı yaş gruplarından Ukraynalılar Türk halkına nasıl yaklaşıyor? Kadınların ve erkeklerin Türklere bakışı nasıl? İşte cevapları:

UkraynaHayat.Com’un, Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nin (TUİD) sponsorluğunda hayata geçirdiği anket projesinde, Ukrayna halkının Türkiye insanına bakışı mercek altına alındı.

Ukrayna’nın önde gelen kamuoyu araştırmaları şirketlerinden Rating Group’un ülke genelinde yaptığı ankete göre, Ukrayna halkının çoğunun Türklere bakışı bugün olumlu.

Ankete katılan Ukraynalıların yüzde 53’ü Türkiye halkına olumlu yaklaştığını söyledi. Yüzde 16’lık kesim, “Türklere yaklaşımım kesinlikle olumlu” dedi. Deneklerin yüzde 37’si, “Türklere yaklaşımım büyük ölçüde olumlu” cevabını verdi.

Diğer yandan Türkler konusunda “nötr” olduğunu, olumlu ya da olumsuz fikir sahibi olmadığını söyleyen Ukraynalıların oranının da bir hayli yüksek (yüzde 43) olduğu görüldü.

Ankete göre Türklere olumsuz yaklaşan Ukraynalıların oranı yalnızca yüzde 2.

Ukrayna’da halkın Türkler hakkında en fazla olumlu düşüncelere sahip oldukları yerlerin başında ülkenin güney ve merkez kesimleri (yüzde 57) geliyor. Bu oran ülkenin batısında yüzde 53, doğusunda yüzde 38. Kırsal kesimde yaşayan Ukraynalıların yüzde 56’ı, kent sakinlerinin yüzde 47’si Türklere olumlu yaklaşıyor.

Ankete göre, Ukraynalı kadınların gözünde Türkler daha olumlu imaja sahip. Türkiye halkına yönelik olumlu düşüncelere sahip olan Ukraynalı kadınların oranı yüzde 55. Erkekler arasında bu oran yüzde 50.

18-35 yaş grubunun yüzde 56’sı, 36-50 yaş grubunun yüzde 52’si, 51 yaşın üzerindekilerin yüzde 51’i Türklere olumlu bakıyor.

Ankette, farklı gelir gruplarından Ukraynalıların Türklerle ilgili fikirleri de incelendi. Türklere olumlu yaklaşan Ukraynalıların oranı, kendini “varlıklı” olarak nitelendiren kişiler arasında yüzde 68, “orta sınıf”ta yüzde 58, “dar gelirlilerde” yüzde 51, “yoksullarda” yüzde 47.

Türkiye’ye giden Ukraynalıların yüzde 72’si, Türkiye’ye gitmeyenlerin yüzde 51’i Türkiye halkın hakkında olumlu görüş bildirdi.

Türk dizilerini izleyenlerin yüzde 58’i, izlemeyenlerin yüzde 49’u Türklere olumlu bakıyor.

YARIN: UKRAYNA HALKI, TÜRKİYE-UKRAYNA İLİŞKİLERİNİN BUGÜNKÜ DURUMUNU NASIL DEĞERLENDİRİYOR? 

1.12.2017

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.