Ukraynalı gazeteci: “Poroşenko, Timoşenko’ya karşı daha son kozunu oynamadı”

“Yuliya Timoşenko, gerçekten seçimlerin favorisi mi? Poroşenko son sözünü söyledi mi?” Ukrayna’da yaklaşan devlet başkanlığı seçimleri öncesi bu sorular gündemde.

“Ukrayna’da halk desteği giderek azalan Devlet Başkanı Petro Poroşenko, seçimler öncesi en büyük rakibi Timoşenko’nun ‘Rusya ve Putin ile bağlantıları’ olduğu iddiasına sarılabilir.” Focus.ua’da Yuriy Bojiç imzalı analizde bu görüşe yer verildi.

Önümüzdeki mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesi kamuoyu araştırmalarına göre, Yuliya Timoşenko’nun açık ara farkla zafer kazanması bekleniyor.

Ancak henüz yeniden aday olup olmayacağını açıklamayan Poroşenko’nun, ilerleyen dönemde yapabileceği olası hamlelerle rakibini saf dışı bırakabileceğine dair yorumlar da gündemde.

“Timoşenko’yu kaldırmak: Poroşenko nasıl iktidarda kalabilir?” başlıklı analizde, Poroşenko’nun, toplumun önemli kesiminde hakim olan “Rusya karşıtlığı” üzerinden Timoşenko’ya yüklenebileceği tahmin edildi.

Poroşenko’nun seçm yarışında şansının giderek azaldığı yorumu yapılan yazıda, “Peki Poroşenko bunu kabullendi mi? Tabii ki hayır. Bunu yapamayacak kadar hırslı biri. Dolayısıyla, yakın zamanda, Poroşenko’nun ekibinin, Timoşenko’ya karşı oyunlarını izleyebiliriz. Ne kadar doğru bir oyun olacağını kestirmek güç. Ancak bu oyunda hangi kaynakların kullanılacağı muhtemelen muamma değil. ‘Ordu! Dil! İnanç!’ sloganı ile, burada verimli tarla Rusya olacak. Daha doğrusu, Timoşenko’nun Rusya ve bizat Putin ile bağlantıları konusu…” değerlendirmesinde bulunuldu.

SON SEÇİM ANKETİ: “TİMOŞENKO AÇIK ARA ÖNDE

14.9.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.