Ukraynalı ekonomistten Türk KOBİ’lere övgü: “Daha fazla yatırım için onları örnek almalıyız”

“Ukrayna’nın daha fazla yeni teknoloji ve yatırım çekmesi için, Türkiye’nin yaptığı gibi KOBİ’lerin ihracattaki payını artırarak, serbest bölgeler kurması gerekiyor.” Bu yorum Ukraynalı ekonomist Aleksandr Ohrimenko’dan geldi.

Ohrimenko’nun 112.ua için kaleme aldığı makaled özetle şöyle:

“Türkiye’deki iş dünyasını anlatırken, genelde KOBİ’leri överler. Türkiye’de gerçekten de tüm işletmelerin yüzde 96’sını KOBİ’ler oluşturuyor.

Diğer yandan Türkiye’de KOBİ’lerin ihracattaki payı yüzde 55. Gelin ayrıntılara bakalım.

Ukraynalı KOBİ’lerin Türkiye’deki KOBİ’lere çok benzediği görülüyor. KOBİ’lerde istihdam edilen kişilerin oranı Türkiye’de yüzde 73, Ukrayna’da yüzde 63.

Türkiye’de maaşların yüzde 54’ü KOBİ çalışanlarına ödeniyor. Ukrayna’da bu gösterge yüzde 62.

KOBİ’lerin GSYH’ye oranı Türkiye’de yüzde 54, Ukrayna’da yüzde 61. Türkiye’de de Ukrayna’da da orta sınıfın büyük bölümü KOBİ’lerde istihdam ediliyor.

Türkiye ve Ukrayna’da KOBİ’ler vergi ödemek istemiyor ve kayıt dışı ekonominin temel kaynağı durumundalar.

 

Ancak, Türkiye’de ortalama maaşın Ukrayna’nın çok üzerinde olmasının bazı sebepleri var…

Türkiye’de ihracatta KOBİ’lerin payı çok yüksek. Belki de bundan dolayı Türkiye’nin ihracatı Ukrayna’nın üzerinde. Eğer Ukrayna’da da KOBİ’ler ihracata katkıda bulunsaydı, Ukrayna’nın ihracatı da birkaç kat artırılabilirdi. Bu konuda Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak çok yararlı olacaktır.

Türkiye’deki KOBİ’lerin başlıca müşterisi AB. Türkiye’de KOBİ’lerin ihracatında AB’nin payı 2016 yılında yüzde 55 olarak kaydedildi. Türkiye, AB’ye başta makine imalat ve hafif sanayi ürünleri, kısmen de kimyasal ürünler ve gıda ürünleri ihraç ediyor.

AB’de Motor Siç ve Antonov’a yer yok, bunun anlaşılması gerekiyor. Bu şirketler, AB için iş ortağından ziyade rakipler. Bu nedenle Avrupalı iş adamları onlarla iş yapmak istemiyor.

Türk KOBİ’ler kendi küçük üretim atölyelerini veya imalathaelerini kurarak, lojistiklerini sağladıkları için, onlarla Almanlar da, İngilizler de, Çinliler de çalışmak istiyor. Bu durumda Türk şirketleri, satış garantisine sahip oluyor. En önemlisi ise, ihtiyaç duyulan ve talep gören ürünleri üretiyorlar.

Türk şirketleri yalnızca İtalyan modacılar için iç çamaşırı dikmiyor, uzun zamandır, Avrupa’daki ve dünyadaki çok uluslu şirketler için yüksek teknoloji ürünleri, çeşitli yedek parçalar da üretiyor. Mercedes ve Boeing, Türkiye’deki KOBİ’lerin yaptıkları yedek parçaları kullanıyor.

İşte KOBİ’ler böyle geliştirilmeli. Bunun için de Ukrayna’nın yatırım cazibesi hakkında daha az konuşarak, Türkiye’nin yaptığı gibi, ülke topraklarında daha fazla serbest bölge kurmak gerekiyor. Ukrayna’ya ancak o zaman yeni teknolojiler ve yatırımlar gelecektir.”

20.2.2018

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.