Ukrayna’da turizm fuarına Türkiye damgası (FOTO)

DSC_0455

Katılımcılarının çoğunu Türk şirketlerinin oluşturduğu fuarda Kiev Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin standının yanı sıra, Kuşadası, Kemer ve Kapadokya stantlarıyla da Türkiye’nin tanıtımı yapılıyor.

Türkiye standının açılışında bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar, Ukrayna’dan gelen turist sayısında geçen sene rekor kırıldığını, bu yıl bunun daha da yukarıya taşınmasının hedeflendiğini söyledi. Türkiye ile Ukrayna ilişkilerinin gelişmesinin öneminin altını çizen Alkaçar, “Ukrayna’dan Türkiye’ye giden Türk turist sayısı henüz yetersizse de bunu artırmak bizim elimizde. Bu yüzden böyle büyük bir stant ile tanıtımımızı yapıyoruz. Bakanlık olarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için elimizden gelen her türlü gayreti sarfetmeye hazırız. Buradaki temsilcilerimizin ve sektör temsilcilerinin de, Ukrayna ile gelişmekte olan ilişkilerimizi daha ileriye taşıyacaklarına inanıyorum” dedi.

UkraynaHayat’ın sorularını yanıtlayan  Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel,  “Türk turizmcileri geçen sene de burada çok önemli bir varlık gösterdi. Bunun sonucu bu sene de katılım çok yüksek seviyede. Fuarın önemli bir kısmını Türk turizm şirketleri, Türk otelleri, Türk turizmcileri oluşturuyor. Bundan çok memnunuz. Geçen sene rekor yakaladık. Türkiye, çevresinde ve kendi içinde yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı geçen sene turist kaybeti. Fakat Ukrayna, bunun büyük bir istisnasıydı. Ukrayna’dan yüzde 48 turist artışı oldu. Bu sene bu çizgiyi devam ettirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Ukraynalı turistlerin Türkiye’ye ilgisinde düşüş beklenmediğini belirten Tezel, “Ukaynalı turistler bilinçli ve gerçekçiler. Türkiye’yi tanıyorlar, Türkiye’deki kaliteyi, hizmeti görüyorlar. Türk insanı ve sektör de onlara kucak açıyor. Dolayısıyla bir tereddütleri yok” dedi.

Türkiye ve Ukrayna arasında kimlikle seyahat uygulamasına geçilmesinin de turizm sektöründeki olumlu gidişata katkıda bulunmasının beklendiğini belirten Büyükelçi, “Bu tabii zamanla kendisini gösterecek. Burada önemli bir husus, mevcut kimliklerle değil, yeni nesil çipli kimliklerle seyahat imkanı olacak. Teknik zaruretlerin yerine getirilmesinin ardından, Ukrayna ile kimlikle seyahat uygulamasına mayıstan sonra başlanabilir. Bu hemen milyonları etkilemiyecek, zamanla etkisini gösterecek. Türkiye tabii öncelikle insanına, tesislerine, doğasına güveniyor. Turizm sektörümüz, Turizm Bakanlığımızın ve Büyüleçiliğimizin bünyesindeki Turizm Müşavirliğimiz çok iyi çalıştı . Bu sayede bu rekor kırılabildi. Türk ve Ukrayna halkları artık birbirlerini daha iyi tanıyor. Önümüzdeki aylarda inşallah Kiev’de Yunus Emre Kültür Merkezini de açacağız. 44 milyonluk bir ülke olan Ukrayna’dan senede 1 milyon turist geliyor. Bu artıştan çok memnunuz, ama bunu daha da ileriye götüreceğiz” ifadelerinde bulundu.

THY Ukrayna Genel Müdürü Dinçer Sayıcı, geçen sene yaşanan bazı olumsuzluklara rağmen Ukraynalı turistlerin Türkiye’ye çok ciddi ilgi göstermesinin, bu seneki fuara olan yüksek katılımı beraberinde getirdiğini söyledi. Sayın, “Biz de THY olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği halinde her sene bu fuarda stant kuruyoruz. Burada müşterilerle birebir görüşme fırsatı da yakalıyoruz. Ukrayna’dan bu sene geçen seneye göre daha fazla turist bekliyoruz. Bu ilgi tabii özellikle Antalya, Bodrum, Dalaman gibi tatil yörelerine olacak. Ama biz THY olarak İstanbul’un tanıtımına önem vermeye devam edeceğiz. Daha fazla Ukraynalı turisti İstanbul’da görmek istiyoruz” diye konuştu.

Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu ise, “Türkiye’de bugün bazı sıkıntıların yaşandığı ortada, ama biz yine de turizm sektöründen umutluyuz. Özellikle Romanya, Ukrayna ve Balkan ülkelerinden turist akışı bekliyoruz. Hollanda ve Almanya ile yaşanan krizin de aşılacağına inanıyoruz. Bunlar politik konular, halklar ise her zaman birbirlerine dosttur. Tesislerimiz, olanaklarımız, kültürümüz, misafirperverliğimiz, yemeklerimiz açısından turizmde bizimle rekabet edebilecek başka bir ülke yok. Biz Kuşadası olarak bu destinasyonda yeniyiz ama ben Ukraynalı turistlerin ilgisinin giderek artacağına inanıyorum” dedi.

DSC_0468 DSC_0476 DSC_0482 DSC_0494 DSC_0504

coral

29.3.2017

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.