Ukrayna’da sular ısınıyor: Saakaşvili-Timoşenko ittifakı, yeni protesto dalgası yaratır mı?

Ukrayna’da yasaklı Gürcü lider Mihail Saakaşvili’nin, muhalefetteki eski Başbakan Yuliya Timoşenko ve çok sayıda destekçisiyle birlikte ülkeye yasa dışı giriş yapmasının yankıları sürüyor.

Hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından Gürcistan’ı terk ederek Ukrayna’ya yerleşen Saakaşvili, iki yıl önce Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından Ukrayna vatandaşlığına geçirilip, Odessa ili Valisi olarak atanmıştı.

Poroşenko yönetimiyle ters düşmesi sonrasi ise valilikten istifa eden eski Gürcü lider, Yeni Güçler Hareketini kurarak muhalefete geçmiş, daha sonra Poroşenko’nun imzasıyla vatandaşlıktan çıkarılmıştı.

Saakaşvili, Ukrayna’ya girişi yasak olmasına rağmen Polonya sınırından kameraların önünde ülkeye geri döndü. Sınırdaki askerler ile Saakaşvili’nin destekçileri arasında arbede yaşandı, bazı askerler yaralandı. Muhalif lider Yuliya Timoşenko’nun da eşlik ettiği Saakaşvili, yandaşları tarafından sınırda coşkuyla karşılandı.

“Saakaşvili ile Timoşenko şimdiden iktidarı paylaşıyor”

Bazı uzmanlar, Saakaşvili ile Timoşenko’nun ittifakının, önümüzdeki dönemde Ukrayna’da yeni bir protesto dalgasına yol açabileceği yorumlarını yaptı. Anketlere göre bugün halk desteği Poroşenko’yu geçen Timoşenko, sonbaharda ülke genelinde kitlesel eylemler organize edeceğini açıklamıştı.

GolosUa’ya konuşan politolog Ruslan Bortik, “Bu, Saakaşvili’nin değil, Timoşenko’nun etrafında olan bir birleşme. Bu durumda Saakaşvili sadece bir bahane. Başka bahaneler, başka birleşmeler de olacak” dedi.

Saakaşvili-Timoşenko ittifakının Batı’dan bazı kesimler tarafından da desteklendiğini belirten uzman, “Kitlesel provokasyonlar yeni bir Maydan ayaklanmasının tetikleyicisi olabilir. Örneğin, Euromaydan olaylarının başlangıcında olduğu gibi, öğrencilerin dövülmesi gibi ağır bir olay meydana gelirse, yeni kitlesel protestolar patlak verebilir. Dün Saakaşvili’nin dönüşü sırasında sınırda yaşananlar da buna bir örnek” diye konuştu.

Rus Nezavisimaya Gazeta, “Sakaaşvili ile Timoşenko şimdiden iktidarı paylaşıyorlar” başlığını kullandı. Gazeteye konuşan uzmanlar, ilerleyen dönemde yaşanması muhtemel siyasi çalkantıların Ukrayna’yı erken seçimlere götürebileceğini öngördü.

“Yeni bir cephe mi açılıyor?”

RBC.ua, muhalefetteki Samopomiç Partisi’nin lideri olan Lviv Belediye Başkanı Andrey Sadovıy’ın Saakaşvili’yi dün ülkeye girişi sonrası karşılamasını, Timoşenko’nun tüm muhalif güçleri birleştirme girişiminin göstergesi olarak yorumladı.

Ukrayna’da daha önce yaşanan kitlesel protestolarda da farklı siyasi güçlerin ittifaka gittiğini hatırlatan uzmanlar, son gelişmelerin ülkede olası yeni çalkantıların işareti olabileceğini öngördü.

11.9.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.