Ukrayna’da insan ticareti tablosu: “Organ kaçakçılığında Türkiye ilk sırada”

Ukrayna’da insan ticaretiyle bağlantılı suçlarda son dönemde ciddi artış kaydedildi. Türkiye, Ukraynalıların insan tacirlerinin ağına en fazla düştüğü ülkelerden biri olarak gösteriliyor.

Bu haber 10 Ağustos 2017 - 12:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

RBC ajansının haberine göre, Ukrayna’da bu senenin ilk altı ayında emniyet yetkilileri insan ticaretiyle ilgili 150 suç vakası ortaya çıkardı. Bu rakam geçen senenin aynı dönemnie göre iki kat daha fazla.

Bu dönemde insan ticaretine maruz kaldığı tespit edilen Ukraynalıların 119’u kadın, 37’si erkek, 12’si çocuk. Ukrayna polisi, bu suçlara karışan 69 kişiyi yakalamayı başardı.

Ukrayna’da insan ticareti kurbanlarının çoğunu 18-26 yaş grubundaki kadınlar, 13 yaşın üzerindeki çocuklar ve 25-60 yaş grubundaki erkekler oluşturuyor. Çocuklarla bağlantılı suçların en zor aydınlatılan vakalar olduğu belirtiliyor.

Ukrayna’da insan ticaretine maruz kalan işilerin götürüldüğü ülkelerin başında Rusya, Polonya ve Türkiye geliyor. Bu ülkeleri Almanya, İsrail, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor.

Walk Free Foundation adlı kuruluşun verilerine göre, dünyada bugün 45 milyondan fazla kişi, insan kaçakçılarının elinde kölelik şartlarında yaşıyor.

“Hizmetçi diye götürülüp seks kölesi yapılıyorlar”

İnsan tacirlerinin eline düşen kişiler, fahişeliğe zorlanma, cinsel istismar,  hak ve özgürlüklerin ihlali, zorla, karşılıksız çalıştırılma, açlığa mahkum edilme gibi zorbalıklarla karşı karşıya kalıyor.

Yurt dışında kölelik şartlarına maruz bırakılan Ukraynalıların çoğu internette, cazip iş tekliflerine aldanarak insan tacirlerinin ağına düşüyor. İtalya, İspanya gibi ülkelere hizmetçi olarak giden birçok Ukraynalı kadının cinsel istismar kurbanı olduğu, özgürlüklerinin kısıtlandığı veya seks kölesi yapıldığı belirtiliyor.

“Organ ticaretinde Türkiye ilk sırada”

Ukraynalı insan hakları uzmanları, Ukraynalıların en çok organ ticaretine maruz kaldığı ülkeler olarak Türkiye ve Belarus’u gösteriyor. Organ tacirlerinin Ukrayna’da maddi sıkıntıları olan veya borç batağındaki çaresiz kişileri hedef olarak seçtiklerine ve organları karşılığında 10-15 bin dolar ödediklerine işaret ediliyor.

İnsan tacirleri tarafından yurt dışına götürülen birçok kişinin de inşaat, tarım gibi sektörlerde zorla, insanlık dışı şartlarda çalıştırıldıkları belirtiliyor.

10.8.2017

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.