“Ukrayna’da halk protestolardan yoruldu: Çoğunluk ‘yeni Maydan’ fikrine soğuk”

“Turuncu devrim” ve “EuroMaydan” adı verilen kitlesel protestolar sonucu Batı destekli ihtilallere sahne olan Ukrayna’da, halkın büyük çoğunluğunun yeni bir “ayaklanma” için yeniden sokağa çıkma fikrine sıcak bakmadığını görülüyor.

Bu haber 24 Kasım 2017 - 6:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Razumkov Merkezi adlı kamuoyu araştırma şirketi tarafından ülke genelinde yapılan ankete göre, Ukraynalıların yüzde 68,2’si ülkede bugün gergin bir siyasal ortamın hakim olduğu görüşünde. Aksi fikirdekilerin oranı yüzde 21,9.

Ankete göre Ukrayna halkının yalnızca yüzde 58,9’u seçimlere katılmayı düşünüyor. Protesto gösterilerinde yer almaya hazır olanların oranı ankete yüzde 10,2 olarak yansıdı. 2004 ve 2014 yıllarında olduğu gibi bir “Maydan” ayaklanmasının tekrarlanması halinde buna destek vereceklerini söyleyenlerin oran ise yüzde 5,2.

Ukrayna’da 21 Kasım 2013 tarihinde, dönemin Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in AB ile ortaklık anlaşmasını askıya almasını proteto etmek için Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda gösteriler başlamıştı. Güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonrası olaylar büyümüş, çıkan çatışmalarda 111 kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkede yaşanan ihtilal sonrası Rusya yanlısı iktidar devrilmiş, dönemin Cumhurbaşkanı Yanukoviç Rusya’ya kaçmıştı.

24.11.2017

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.