Ukrayna’da en cazip yatırım araçları hangileri? Mevduat, emlak, döviz…

yatirim

Komsomolskaya Pravda gazetesinin Ukrayna baskısı, Ukrayna’da farklı yatırım araçlarına ilişkin 2017 yılı beklentilerini ve tavsiyeleri derledi:

Mevduat

Ukrayna’da banka mevduatları bugün yüzde 20 civarında. Bu oran yüksek gibi dursa da, döviz kurlarındaki istikrarsızlığa işaret ediliyor. Bu sene enflasyon beklentisi yüzde 8-9. Tahminlerin tutması halinde, banka mevduatlarından kazanç sağlanabileceği öngörülüyor.

Diğer yandan Ukrayna Merkez Bankası’nın bankalara karşı yürüttüğü “temizlik” operasyonunun bankalara olan güvensizliği artırdığı belirtiliyor.

Dolar

Ukrayna’da hala en cazip yatırım aracı olarak yastık altı dolar birikimi görülüyor. Sene başından itibaren kurdaki yükseliş, doları olanlara yeniden kazanç sağladı. Uzmanların çoğu dolar kurunun ilerleyen dönemde yükselmeye devam edeceği konusunda hemfikir. FED’in faiz artırım karası sonrası dolar, bu sene için en cazip yatırım araçlarından biri olarak gösteriliyor.

Gayrimenkul

Ukrayna’da gayrimenkul, uzun yıllardır en güvenli yatırım araçlarından biri olarak görülmeye devam ediyor. Ancak örneğin bugünkü şartlarda 40 bin dolara alınan bir dairenin ayda 300 dolara kiraya verilmesi halinde amortisman süresi 11 yıl. Diğer yandan emlak fiyatlarının önümüzdeki yıllarda artma ihtimalinin yüksek olduğu ve bugün alınan gayrimenkullerin satışından hatırı sayılır kazanç elde edilebileceği belirtiliyor.

Yatırım amacıyla gayrimenkul satın almak isteyenlere yeni konutlar öneriliyor. Eski konutların fiyatları düşerken, yeni konutlar pahalanıyor. Özellikle “temelden” konut satın alımının cazip olduğu belirtilirken, ancak bunun risklerinin iyi gözden geçirilmesi, mutlaka uzmanlara danışılması tavsiye ediliyor.

Altın

Altının son dönemde riskli bir aktif haline geldiği, dolayısıyla uzun vadede yüksek kazanç getirebileceği belirtiliyor. Ancak külçe altının ciddi yatırım değeri olduğuna, mücevherlerin ise çok daha az kazanç sağladığına işaret ediliyor.

16.1.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.