Ukrayna’da ekonomiye neşter: İşte yeni iktidarın ilk icraatları

Yabancı yatırımcılara kolaylık, dev özelleştirme hamlesi, kredi faizlerinde indirim, vergi ve gümrük reformu… Ukrayna’da yeni iktidar, ekonomi alanında bir dizi yasal düzenleme için kolları sıvadı. Dün hükümeti toplayan Devlet Başkanı Zelenskiy, “acil eylem planı”na yönelik talimatlarını sıraladı. Peki ekonomide atılması beklenen ilk ciddi adımlar neler?

Gümrük ve vergi yolsuzluklarının önüne geçmeyi vadeden yeni hükümet, dev özelleştirme dalgası ve büyük altyapı projeleri için de yabancı yatırımcılara davetiye çıkardı.

Ukrayna’da hükümetin, ülkenin yıllardır süregelen kanayan yaralarına çözüm getirmeyi hedefleyen kısa ve orta vadeli ekonomi programından öne çıkan bazı maddeler şöyle:

Beş yılda yüzde 40 büyüme

Başbakan Aleksey Gonçaruk, önümüzdeki beş yıl içinde ekonomide en az yüzde 40 büyüme kaydetmeyi hedeflediklerini açıkladı. “Bu gerçekçi bir hedef, bunu hayata geçirebilecek ciddi bir ekibimiz var” diye Başbakan, 2020’de GSYH büyümesinin en az yüzde 5, ilerleyen yıllarda yüzde 7 olması gerektiğini söyledi.

Yabancı yatırımcılara kolaylık

Göreve geldiği günden bu yana yabancı yatırımcılara verdiği önemi vurgulayan, Türk şirketlerine da ayrıca yatırım çağrısı yapan Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yatırım faaliyetlerinin teşvik edilmesini ve yabancı yatırımların koruma altına alınmasını öngören yasal düzenlemelerin 1 Ocak 2020’ye kadar onaylanması talimatı verdi.

Tarım arazilerinin satışı

Tarım arazilerini satış yasağını 2020 yılının ortasında kaldırılmayı planladıklarını belirten Başbakan Gonçaruk, “Arazi pazarına, kimsenin toprak kaybetmeyeceği şekilde yeni bir model getireceğiz. Bu reformun sonucunda insanlar zenginleşecek” dedi.

Devlet Başkanı Zelenskiy, tarım arazileri satış yasağını kaldıracak yasanın 1 Aralık 2019 tarihine kadar kabul edilmesni istedi.

Dev özelleştirme hamlesi

Zelenskiy, büyük kamu işletmelerinin özelleştirilmesi yönündeki hazırlıkların 1 Aralık tarihine kadar tamamlanmasını talep etti. İlk ihalenin en geç 1 Nisan 2020’de yapılması kararlaştırıldı. Zelenskiy ayrıca, kamu ihale sistemi Prozorro üzerinden yapılacak küçük çaplı özelleştirmeler için de en az 500 KOBİ’nin belirlenmesi yönünde hükümeti görevlendirdi.

İpotek kredilerinde faiz indirimi

Devlet Başkanı, bankaların kredi faizlerini indirmesi ve ipotek kredilerinde daha uygun şartlar sağlaması için hükümetin 1 Ekim tarihine kadar gerekli adımları atması talimatı verdi.

Altyapı projeleri

Başbakan Gonçaruk, 24 bin kilometre yolun onarılmasının, yeni havaalanlarının, limanların inşa edilemesinin ve ülke genelinde hızlı internet ağının oluşturulmasının planlandığını açıkladı.

Vergi ve gümrük reformu

Bu yıl idari vergilerle ilgili gerekli düzenlemelerin yapılacağını söyleyen Gonçaruk, 2020 yılında ise büyük vergi reformunun hayata geçirileceğini söyledi. Gümrüklerdeki yolsuzlukların önüne geçmek için de kararlı adımlar atılacağını belirten Başbakan, “Sistematik kaçakçılığın tarihe karışması için hemen bu sene büyük bir iş başaracağımızı umuyorum” dedi.

Kayıt dışı ile mücadele

Zelenskiy, kayıt dışı faaliyetlerin cezasında ciddi artışa gidilmesi için 1 Aralığa kadar gerekli düzenlemelerin yapılması talimatı verdi. Devlet Başkanı ayrıca, kumarhanelerin ve kehribar üretiminin yasallaştırılmasını öngören yasaların 1 Ekime kadar kabul edilmesini istedi.

Mülk haklarının korunması

Yeni iktidar, Ukrayna’da özellikle 90’larda çok yaygın olan ve son dönemde yeniden artan, mülklerin zorla ele geçirilmesi olaylarının da üzerine gitmeyi vadediyor. Başbakan Gonçaruk, bu sorunun bir ay içinde ortadan kaldırılması için girişimlerde bulunduklarını açıkladı.

Konut hizmetlerinde indirim

Ukrayna’da halkın en çok yakındığı konuların başında gelen pahalı konut hizmetlerinin ucuzlatılmasının ve yoksulluk sınırının yukarı çekilmesinin de hükümetin öncelikleri arasında olduğu belirtiliyor.

3.9.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.