Ukrayna’da e-ticaretin hızlı yükselişi: Yabancı sitelere ilgide büyük artış

Ukrayna’da e-ticaret, geleneksel perakende ticarete göre daha hızlı büyümeye devam ediyor.

Ukrayna’nın en büyük kargo şirketlerinden Nova Poşta’nın verilerine göre, yabancı internet mağazalarından alışveriş yapan Ukraynalıların sayısı bu yılın ilk beş ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 25 arttı.

Ekonomiçskaya Pravda gazetesinin aktardığı verilere göre, Ukraynalılar arasındaki en popüler yabancı e-ticaret sitelerinin başında eBay geliyor. Ukraynalıların yurt dışından online siparişlerinin yüzde 28’i bu siteden yapılıyor. Amazon yüzde 13 ile ikinci sırada.

Carter’s, Victoria’s Secret ve H&M’in online satış mağazaları da Ukraynalılar arasında en popüler e-ticaret siteleri arasında.

Ukraynalıların yurt dışından yaptıkları online alışverişlerde ortalama satış miktarı 66 dolar, satın alınan ürünlerin ortalama ağırlığı ise 1,6 kilogram.

Ukrayna’da yurt dışındaki internet mağazalarının müşterilerinin çoğunu erkekler (yüzde 59) oluşturuyor. Bu kişilerin yüzde 53’ü 25-34 yaş grubuna dahil.

Ülkede yurt dışından en fazla online alışveriş yapılan kent Kiev. Dnipro, Harkiv, Odesa ve Lviv de bu göstergede ilk beşteki kentler.

Ukrayna’ya yurt dışından gümrüksüz sokulan ürünlerde değer sınırı bugünden (1 Temmuz) itibaren 150 euro’dan 100 euro’ya düşürüldü.

1.7.2019

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.