Ukrayna’da da “halk özel harekatı” tartışma yarattı (VIDEO)

Türkiye’de tartışmalara neden olan “halk özel harekatı” benzeri milis oluşumları Ukrayna’da da gündemde.

Kiev’de önceki gün düzenlenen “Ulusal Müfreze Yürüyüşü” adlı gösteride, polise bağlı olmayan “milis” grupları başkent caddelerinde gövde gösterisinde bulundu.

Komsomolskaya Pravda gazetesinin Ukrayna baskısının haberine göre, tamamı gençlerden oluşan “ulusal müfrezeler” adlı grubun üyelerinin bir bölümü kamuflaj kıyafeti, bir bölümü baştan aşağı siyah giysilerle boy gösterdi.

Polise bağlı olmayan “halk müfrezeleri”, “düzeni sağlamak için” güç kullanma yetkisini kendilerinde görüyor.

“Ulusal Müfrezeler” adlı grubun internet sitesinde, “Biz dünyadaki en pis işi yapıyoruz. Ukrayna caddelerini uyuşturucu bağımlıları ve alkolikler gibi pisliklerden temizliyoruz” deniliyor.

Grubun, aşırı milliyetçi Azov örgütüyle de bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Bazı milletvekilleri, “Neo nazilerden oluşan milislerin” bizzat İçişleri Bakanı Arsen Avakov tarafından desteklendiğini iddia ediyor.

Ukrayna Ulusal Polisi’nden yapılan açıklamada ise, “Bu grubun yasal statüsü yok. Birileri sokağa çıkıp kendilerini ‘müfreze’ olarak tanımlıyor ve güç kullanabileceklerini söylüyor. Eğer vatandaşlar kendilerine karşı bu kişilerin güç uyguladıklarını görürlerse polis çağırmalılar. Ülkenin içinden geçtiği dönemden dolayı bu gruplar ortaya çıkıyor. Çoğu marjinal kişiler” denildi.

 

30.1.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.