Ukrayna’da çocuklarına Türkçe öğretmek isteyenler buluşuyor: Türk-Ukraynalı Aileleri Dayanışma Grubu kuruldu

Ukrayna’da yaşıyorsunuz ve çocuğunuza Türkçe öğretmek mi istiyorsunuz? O zaman bu haber sizin için: Artan Türk-Ukraynalı evliliklerinin meyvesi olan çocuklarımızın dil sorunu hepimizi düşündürüyor. Türkiye dışında yaşayan çocuklarımıza Türkçeyi ve Türk kültürünü öğretebilmek birçoğumuzun ortak kaygısı. Peki çocuklarımızın ana dilimizi ve kültürümüzü öğrenmesi için ne kadar çaba sarf ediyoruz?

Bu haber 05 Mart 2019 - 11:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna’da çocuklarının Türkçe öğrenimi sorununu çözmeyi amaçlayan aileler bir araya geliyor.

Facebook’ta kısa süre önce kurulan Türk-Ukraynalı Aileleri Dayanışma Grubu, Ukrayna’daki çocukların Türkçe öğrenimine katkıda bulunmak isteyen herkesi gruba davet ediyor.

Grubun tanıtım yazısında, “Öncelikli amacımız, çocuklarımızın Türkçeyi ve Türk kültürünü küçük yaşlardan başlayarak öğrenmeleri için atılabilecek adımların tartışılacağı bir platform oluşturmak ve iki ülkenin resmi kurumlarının katkılarıyla konunun çözümüne dair kalıcı adımlar atmak” denildi.

Gruba katılmak için tıklayın.

Grubun Türkçe ve Ukraynaca tanıtım yazıları şöyle:

Artan Türk-Ukraynalı evliliklerinin meyvesi olan çocuklarımızın dil sorunu hepimizi düşündürüyor. Türkiye dışında yaşayan çocuklarımıza Türkçeyi ve Türk kültürünü öğretebilmek birçoğumuzun ortak kaygısı. Peki çocuklarımızın ana dilimizi ve kültürümüzü öğrenmesi için ne kadar çaba sarf ediyoruz?

Ukrayna’da yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı farklı verilere göre 10-20 bin kişi arasında. Çocuklu Türk-Ukraynalı ailelerinin sayısı da giderek artıyor. Türk ve Ukrayna vatandaşlarının yaptığı evliliklerden dünyaya gelen çocuklarla yeni bir Türk-Ukraynalı nesli yetişiyor. Buna rağmen Ukrayna’da kreş ve anaokulu düzeyinde Türkçe eğitim veren kurumların olmamasının eksikliği yaşanıyor.

Çocuklarımız büyüdükçe dil sorunu daha fazla karşımıza çıkıyor. Türk-Ukraynalı Aileleri Dayanışma Grubu olarak öncelikli amacımız, çocuklarımızın Türkçeyi ve Türk kültürünü küçük yaşlardan başlayarak öğrenmeleri için atılabilecek adımların tartışılacağı bir platform oluşturmak ve iki ülkenin resmi kurumlarının katkılarıyla konunun çözümüne dair kalıcı adımlar atmak.

Ukrayna’da yaşayan, ailesi Ukrayna’da olan, bu ülkede aile kurmayı planlayan veya Ukrayna’daki Türk toplumunun dayanışmasına fikirleriyle katkıda bulunacağını düşünen herkese grubumuz açık.

Мовна проблема дітей, які є плодом турецько-українських шлюбів, змушує всіх нас замислитиcя. Навчання великої кількості турецькіх дітей, які живуть за межами Туреччини і турецької культури – це нашi загальні проблеми. Отже, скільки зусиль ми робимо для наших дітей, щоб вони мали можливість вивчати рідну мову і культуру?

Кількість турецьких громадян, які проживають в Україні, за різними даними становить 10-20 тисяч. Зростає також і кількість турецько-українських сімей з дітьми, які народжуються від шлюбів громадян Туреччини та України. Проте в Україні бракує інституцій, що навчають турецької мови в дитячих садках та школах.

Мовна проблема є найбiльш поширеною проблемою серед зростаючого поколiння наших дiтей. Тому наша група солідарності турецько-українських сімей має за мету створити платформу, за допомогою якої наші діти з молодого віку вивчатимуть турецьку мову та турецьку культуру, на якій будуть обговорюватись кроки, що можуть бути вжиті, та будуть реалізовані за допомогою внесків офіційних установ двох країн.

Наша група відкрита для всіх, хто живе в Україні, чия сім’я знаходиться в Україні, які планують створити сім’ю в цій країні, або хто думає, що вони будуть сприяти солідарності турецької громади в Україні.

5.3.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.