“Ukrayna’da hastalık bulaştıranlara hapis cezası yolda” iddiası

Koronavirüs önlemlerinin sıkılaştırıldığı Ukrayna’da İçişleri Bakanlığı’nın, bilinçli olarak başkalarına hastalık bulaştıran ve tedavi olmayı reddeden kişilere hapis cezası verilmesini teklif ettiği iddia edildi.

Bu haber 14 Mart 2020 - 16:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrainskaya Pravda’nın haberine göre Yolsuzlukla Mücadele Merkezi adlı sivil toplum kuruluşunun başkanı Vitaliy Şabunin, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın, başkalarına bilinçli olarak hastalık bulaştıran kişilerin hapis cezasına çarptırılmasını teklif ettiğini öne sürdü.

İddiaya göre bakanlığın hazırladığı tasarıda, “başka bir kişiyi bilinçli olarak tehlikeli bir bulaşıcı hastalığa yakalanma riskine sokan” kişilerin üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilmesi ya da üç ay süreliğine tutuklanabilmesi teklif ediliyor.

Tehlikeli bir bulaşı hastalığa yakalanmalarına rağmen tedavi olmayı reddeden kişiler için de iki ila beş yıl arasında hapis cezası istendiği iddia ediliyor.

Henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

İçişleri Bakanı Arsen Avakov, koronavirüsün yayılmasını engellemeye yönelik tedbirlerin sertleştirilebileceğini açıklamıştı.

14.3.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.