Ukrayna’da 8 Mart’ta gösteri düzenleyen kadınlara milliyetçilerden saldırı (VIDEO)

Ukrayna’nın bazı kentlerinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın hakları için gösteri düzenlendi. Kiev’de milliyetçilerin saldırısına uğrayan en az beş kadının yaralandığı bildirildi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkezinde yüzlerce kadın 8 Mart nedeniyle bir araya geldi. Mihaylovskaya Meydanı’ndan Kreşatik Caddesi’ndeki belediye binasına yürüyen göstericiler, “Sabrettiğimiz yeter”, “Ayrımcılığı durdurun” sloganları attı.

Göstericiler, Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinin (İstanbul Sözleşmesi) onaylanması için çağrıda bulundu.

Kadın hakları için yürüyen göstericileri takip eden bazı milliyetçi grupların kadınlara biber gazı sıktığı, üzerlerine yeşil boya döktükleri bildirildi.

Yürüyüşün organizatörlerinden Yelena Şevçenko, Hromadske.ua’ya yaptığı açıklamada, “Gösterinin ardından saldırdılar. En az beş kadın yaralandı. Üç dişli mızrak (Ukrayna’nın amblemi) taşıyan çıplak bir kadın olduğunu söylediler. Ama ben bunu görmedim” açıklamasını yaptı.

Ukrayna’nın batısındaki Ujgorod kentinde de kadın hakları için gösteri yapan kadınların saldırıya uğradıkları, üzerlerine kırmızı boya döküldüğü bildirildi.

9.3.2018

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.